Stévia, známa aj ako sladká tráva alebo medové lístky, je bylinka, ktorá sa ľahko pestuje a prináša množstvo zdravotných výhod. Okrem toho, že je ideálna pre diabetikov, urýchľuje hojenie rán, zlepšuje trávenie a pomáha pri ústnej hygiene. V tomto článku sa dozviete, ako si túto zázračnú bylinku vypestovať doma a ako správne využívať jej listy.
Stévia, často nazývaná aj sladká tráva alebo medové lístky, je jedinečná bylinka, ktorá prináša množstvo zdravotných benefitov a zároveň je jednoduchá na pestovanie. Je ideálna pre diabetikov, urýchľuje hojenie rán, zmierňuje štípance, zlepšuje trávenie a podporuje ústnu hygienu. Ako si túto zázračnú bylinku vypestovať doma a ako správne využiť jej listy?
Pestovanie stévie
Stéviu možno pestovať zo sadeníc alebo semien. Semená je najlepšie klíčiť pri teplote 24 až 27 °C v stále vlhkej kyslej zemine s pH 5,5–6,5. Ideálne sú rašelinové substráty určené pre vresy alebo muškáty. Stévie sú veľmi citlivé bylinky, preto je dôležité vyhnúť sa premočeniu, priamemu slnečnému svetlu a chladu. V záhrade sa im bude dariť na teplom stanovišti v polotieni so závetrím, v dome na parapete okna orientovaného na východ. V zime je potrebné rastliny presunúť do skleníka alebo vnútorných priestorov, kde teplota neklesá pod 10 °C.
Lístky sa zbierajú pred prvými kvetmi. Po odkvitnutí totiž stonka a listy uschnú. Po zbere zelených listov stačí stonku zrezať približne 10 až 15 cm nad zemou a rastlina opäť dorastie.
Zdravotné výhody stévie
Na rozdiel od extraktu vo forme bieleho prášku, ktorý bežne kúpite v obchodoch, majú čerstvé listy stévie okrem sladkej chuti množstvo ďalších výhod. Stévia má výborné antibakteriálne účinky, jej žuvanie podporuje ochranu pred usadzovaním zubného plaku a vznikom kazov. Používa sa tiež pri nachladnutí, bolestiach hlavy, tráviacich ťažkostiach a plynatosti, kolísaní tlaku alebo pri nedostatku energie.
Použitie čerstvej stévie
Rovnako ako zakúpený prášok alebo sirup, čerstvú stéviu využijete na dosladzovanie nápojov, pečených i nepečených dezertov a jedál, pudingov, kaší, jogurtov a podobne. V horúcich nápojoch môžete čerstvé alebo vlastnoručne nasušené listy lúhovať. Na šálku začnite s dvoma listami a podľa vlastných preferencií množstvo prispôsobte. Do teplej a studenej kuchyne je ideálne listy nadrviť alebo nasekať na jemno – čím jemnejšie, tým viac sladké budú. S dávkovaním to však nepreháňajte, stévia je až stonásobne sladšia ako cukor. Jedna polievková lyžica rozomletých listov môže nahradiť 250 až 500 g cukru.
Nezabudnite, že používanie čerstvej stévie je spočiatku o experimentovaní a hľadaní vlastného optimálneho pomeru. Listy môžu mať v závislosti od podmienok pestovania rôznu sladkosť.