Levanduľa je romantická bylina, ktorá nám v našich záhradách a na balkónoch pripomína pôvaby Stredomoria alebo atmosféru juhofrancúzskej Provence. Ale nielen to, levanduľa je vonná bylina so zdravotnými účinkami známymi po stáročia. Chcete si ju namnožiť? Poradíme vám.
Levanduľa patrí medzi najobľúbenejšie byliny našich záhrad, terás alebo balkónov. Je to nenáročná a skromná rastlina, ktorá však narobí mnoho parády. Máme ju radi pre nostalgiu starých babičkovských čias, evokuje nám slnko a vôňu prázdnin. Patrí medzi byliny, ktoré najviac navštevuje užitočný hmyz, predovšetkým včely a čmeliaky.
Určite urobíte dobre, pokiaľ si levanduľu napestujete vo väčšom množstve. Nemusíte ju kupovať, rozmnožte si ju z vlastnej výsadby. Využijete ju nielen na záhrade, ale aj v domácnosti.
Pôvod
Názov levandule (Lavandula) pochádza z latinského slova lavare – umývať sa. Levanduľu pre jej účinky využívali už staroveké národy. V Egypte sa používala do balzamovacích olejov a na výrobu parfumov. Starí Rimania a Gréci levanduľu využívali v lazebníctve a lekárstve. V stredoveku sa rozšírila do celej Európy vďaka mníchom, ktorí levanduľu začali vo veľkom pestovať a používať na liečebné účely.
Prečo pestovať levanduľu
Mnohí z nás si pamätajú na voňavé levanduľové vankúšiky, ktoré babička dávala medzi bielizeň, aby sa do neho „nedali mole“. Zavesené vetvičky zdobili nejednu izbu a obzvlášť spálňu. Levanduľa obsahuje vonné silice, ktoré priaznivo pôsobia na našu psychiku, pomáhajú od depresií, stresu, kŕčov a proti bolestiam hlavy. Jej antiseptické a antibakteriálne účinky sa využívajú na výrobu kloktadiel, čajov, mastí, tinktúr a olejov. Liečia sa nimi zápaly, má hojivé účinky, podporuje trávenie, je priaznivá na žlčník a pečeň.
Levanduľa upokojuje pokožku, preto sa hojne používa v kozmetickom priemysle a pre svoju osobitú vôňu sa využíva na výrobu parfémov. Je jedinečná ako korenie na prípravu slaných i sladkých pokrmov. V záhrade urobí parádu a dokonca odháňa savý hmyz na rastlinách. To sú celkom pádne dôvody, prečo by ste mali levanduľu pestovať a namnožiť si ju.
V nasledujúcom videu sa dozviete, ako správne množiť levanduľu:
Množenie výsevom
Polovica februára až marca je ideálnou dobou na výsev semien levandule. Do troch dielov navlhčeného výsevného substrátu primiešajte jeden diel piesku. Semienka rozprestrite po povrchu substrátu a poprášte jemnou vrstvou zeminy. Výsadbový kontajner umiestnite na svetlé a teplé miesto. Ideálna teplota na klíčenie je 20 °C. Rozprašovačom udržujte substrát vlhký, pre lepšiu klímu môžete zo začiatku kontajner prikryť fóliou. Mladé rastlinky po dosiahnutí výšky asi 3 cm prekypte do téglikov alebo sadbovačov so špeciálnym substrátom pre levandule alebo použite bežný substrát obohatený pieskom v pomere 1:1. Zosilnené sadenice vysádzajte na vonkajšie stanovište po polovici mája, do prenosných nádob môžete skôr. Podmienkou je, aby jarné mrazy mladé sadenice nezničili.
Množenie rezkovaním
Veľkou výhodou tejto metódy množenia je, že môžete využiť jarné a letné termíny. V apríli až júni odoberte z materskej rastliny asi desať centimetrové bezkveté výhony. Mierne zaštipnite vrchol, spodnú časť očistite od lístkov tak, aby na celom rastlinnom reze zostalo 4-5 lístkov. K lepšiemu zakoreneniu ich môžete namočiť do stimulátora a potom zasadíte do vlhkého substrátu premiešaného s pieskom. Po zakorenení vysádzajte jednotlivé rastlinky do kvetináčov. Až namnožená levanduľa zosilnie, presádzajte ju na chránené stanovište. Proti omrznutiu na ňu v zime položte napríklad čečinu.
Letné množenie na konci augusta má podobný postup ako jarné. Len rastlinné rezy z levandule odstrihnite s asi dvojcentimetrovou drevnatou spodnou časťou. Určite použite koreňový stimulátor, aby mladá levanduľa rýchlejšie zakorenila a stihla do jesenných mrazíkov zosilniť. Presadením do pareniska alebo na chránené miesto zvýšite šancu na zimné prežitie.
Množenie hriežením
Tento spôsob rozmnožovania je nenáročný a jednoduchý. Spodný výhon pri rastline ohnete a zasypete hlinou tak, aby jej vrcholová časť vyčnievala nad zeminu. Pri pravidelnom zalievaní stonku zakoreňte za niekoľko týždňov. Po odstrihnutí od materskej rastliny budete mať samostatnú sadenicu levandule.
Náš tip na jednoduchšie hrieženie: pre lepšiu manipuláciu s výhonom levandule použite vytvarovaný drôt do „u“. Ohnutý výhon zafixujte drôtom zapichnutým do zeme. Stonka nebude mať tendenciu sa zdvíhať a pri vetre bude stabilnejšia. Dôjde k rýchlejšiemu zakoreneniu.