Boj proti plesniam v domácnosti nemusí byť drahý ani komplikovaný. Odhalíme jednoduché a ekologické riešenie, ako sa môžete plesní zbaviť raz a navždy pomocou bežne dostupného prostriedku.
Plieseň v domácnosti nie je len estetický problém, ale predstavuje aj vážne zdravotné riziko. Spôsobiť môže dýchacie ťažkosti, zhoršenie astmy či alergické reakcie. Preto je dôležité ju rýchlo a efektívne eliminovať. Často sa plieseň vyskytuje v vlhkých prostrediach ako sú kúpeľne, kuchyne či pivnice a môže viesť k vážnym problémom, ak nie je adekvátne riešená.
Jedným z najefektívnejších a najekologickejších riešení je použitie octu. Ocot, známy svojimi prirodzenými čistiacimi vlastnosťami, je bezpečnou alternatívou k agresívnym chemickým prostriedkom. Pre účinné čistenie sa odporúča použiť obyčajný biely ocot, ktorý obsahuje okolo 8 % kyseliny octovej. Táto zložka nielenže bráni rastu plesní, ale tiež narušuje ich štruktúru a zabraňuje ich opätovnému výskytu.
Ako octom bojovať proti plesniam? Začnite ochranou seba samého – použite gumové rukavice, ochranné okuliare a respirátor. Ocot naneste nerozriedený do rozprašovača a postriekajte zasiahnuté oblasti. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu bez zasahovania. Následne použite roztok jedlej sódy na odstránenie zvyškov plesní a škvŕn. Na záver oblasti ešte raz postriekajte octom a nechajte uschnúť.
Nemali by ste však používať ocot na určité povrchy ako sú kamenné dosky, drevené podlahy, elektronické obrazovky alebo niektoré druhy kovov, kde by mohol spôsobiť poškodenie.
Likvidácia plesní krok za krokom
Budete potrebovať
- kvasný liehový ocot
- prázdny rozprašovač
- jedlú sódu
- tvrdá kefa alebo drôtenku
- masku, rukavice a ochranné okuliare
1. Chráňte sa
Priamy kontakt s plesňou môže byť nebezpečný, pretože sa pri čistení dostanú spóry do vzduchu. Kyslosť octu môže navyše dráždiť pokožku a dýchacie cesty. V záujme bezpečnosti používajte gumové rukavice, ochranné okuliare a respirátor.
2. Naneste ocot
Do prázdneho rozprašovača nalejte neriedený ocot. Postriekajte pleseň, úplne ju nasýťte octom a nechajte ocot pôsobiť aspoň hodinu. Nepodliehajte pokušeniu hneď drhnúť alebo oplachovať, pleseň potrebuje čas, aby ocot úplne absorbovala.
3. Vytvorte peeling z jedlej sódy
Po hodine alebo dlhšie môžete roztokom jedlej sódy vydrhnúť všetky zvyšné plesne a škvrny. Do prázdnej fľaše od spreja pridajte lyžičku jedlej sódy a dve šálky vody. Silne pretrepte, kým sa dôkladne obe ingrediencie nespoja.
4. Odstráňte zvyšky plesne
Nastriekajte roztok jedlej sódy na ošetrované miesto a prípadné škvrny od plesne a vydrhnite ich kefou alebo drôtenkou. Jedlá sóda pôsobí ako abrazívny prostriedok, ktorý pomáha uvoľniť pretrvávajúcu pleseň a odstrániť škvrny. Po drhnutí opláchnite miesto čistou teplou vodou.
5. Dokončite záverečným postrekom
Po vydrhnutí a opláchnutí inkriminovaného miesta naposledy postriekajte oblasť octom. Nechajte uschnúť. Tento posledný zásah pomôže zlikvidovať pretrvávajúce plesne a zabráni ich opätovnému rastu. Nebojte sa silného zápachu po octe – po niekoľkých hodinách sám vyprchá.