Ako dosiahnuť chutné rajčiny? Tipy pre bezproblémové pestovanie

Zdieľať
pestovanie rajčín
pestovanie rajčín Foto: www.shutterstock.com

Sezóna rajčín je v plnom prúde, ale nie vždy sú plody dokonalé. Škvrny, praskliny alebo deformácie môžu signalizovať problémy pri pestovaní. S našimi tipmi sa týmto nedostatkom ľahko vyhnete a môžete sa tešiť na bohatú a kvalitnú úrodu.

Každý pestovateľ rajčín pozná ten pocit sklamania, keď sa na jeho plodoch objavia škvrny alebo praskliny. Tieto problémy však nie sú neprekonateľné. Ak pochopíte príčiny a dodržíte správne postupy, vaše rajčiny budú nielen krásne, ale aj chutné.

Príliš veľa slnka a jeho vplyv na vzhľad plodov

Jednou z hlavných príčin svetlých škvŕn na rajčinách je nadmerné vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Plody, ktoré nie sú dostatočne kryté listami, môžu byť poškodené intenzívnym slnkom, čo vedie k nerovnomernému vyfarbeniu. Aby ste tomu predišli, zvoľte miesto, kde rastliny nebudú celý deň vystavené priamemu slnku, alebo zabezpečte lepšie tienenie.

úroda rajčín
úroda rajčín Foto: www.shutterstock.com

Nedostatok vápnika. Hlavný dôvod tmavých škvŕn

Tmavé škvrny na koncoch rajčín môžu naznačovať nedostatok vápnika, ktorý rastlina nevie dostatočne absorbovať. Tento problém býva často spôsobený nepravidelnou zálievkou alebo nadmerným hnojením. Pre zdravé rajčiny je dôležité udržiavať rovnomernú zálievku a vyhnúť sa prehnojeniu. Ak máte podozrenie na nízky obsah vápnika v pôde, môžete ho doplniť hnojivami bohatými na túto dôležitú živinu.

Praskanie plodov. Dôsledok nerovnomernej zálievky

Ďalšou bežnou chybou pri pestovaní rajčín je praskanie plodov, ku ktorému dochádza pri rýchlom raste po silnej zálievke. Tento problém spôsobuje nepravidelná zálievka, keď po suchom období nasleduje náhle a intenzívne zavlažovanie. Aby ste sa tomu vyhli, odporúča sa udržiavať stabilnú zálievku počas celého rastového cyklu. Efektívnym riešením môže byť použitie automatických zavlažovacích systémov alebo kvapkového zavlažovania, ktoré zabezpečia rovnomerný prísun vody.

praskanie rajčín
praskanie rajčín Foto: www.shutterstock.com

Spracovanie poškodených rajčín

Ak napriek vašej snahe nájdete na rajčinách vady, nemusí byť všetko stratené. Poškodené časti môžete odstrániť a zvyšok plodov využiť napríklad na prípravu omáčok alebo polievok. Rajčiny s kazmi by sa mali spracovať čo najskôr, aby sa predišlo ich skazeniu. Takto stále využijete svoju úrodu naplno.

Dozrievanie rajčín po zbere

Mnohé rajčiny stihnú dozrieť počas letných mesiacov, no ak ich pestujete v polotieni, môžu dozrievať neskôr. Postupne dozrievajúce plody treba pozbierať pred prvým mrazom. Zelené alebo oranžové, nedozreté plody môžete pokojne odtrhnúť a nechať dozrieť doma v miestnosti.

Skúsení záhradkári odporúčajú uložiť rajčiny do debničky vystlanej slamou alebo senom a nechať ich v miestnosti s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Po dozretí ich premiestnite na chladnejšie miesto, napríklad do pivnice alebo komory, kde sa odporúča teplota okolo 12 až 13 stupňov. Dlhodobé skladovanie v chladničke rajčinám príliš nesvedčí.

skladovanie rajčín
skladovanie rajčín Foto: www.shutterstock.com

Takto si môžete zabezpečiť krásne a chutné plody, ktoré potešia vaše chuťové poháriky aj oči.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané