Sladké zemiaky sú vlastne veľké sladké zemiaky. Vzhľadom skutočne zemiaky pripomínajú, ale sú oveľa väčšie. Sladké zemiaky pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, kde dorastajú výhony tejto poliehavé rastliny až päťmetrovej dĺžky. Kvety sú sfarbené bielo, ružovo až purpurovo a sú veľmi podobné ozdobným svlačcům. Hľuzy sladkých zemiakov váži zvyčajne od pol kilogramu až do 5 kg a majú rôzne pretiahnutejšie tvary. Šupka sladkých zemiakov je biela, žltkastá, hnedá až fialová. Varené sladké zemiaky majú jemnú sladkastú chuť. Skutočnú lahôdkou sú sladké zemiaky pečené podávané potrebné sa kyslou smotanou.
Postup
- Pestovať sladké zemiaky v našich podmienkach nie je nič zložitého, pretože tieto rastliny majú veľkú prispôsobivosť v rôznych geografických oblastiach. V každom prípade však vyžadujú slnečnú polohu stanovište a hlbokou hlinitopiesčitou pôdu bohatú na organické látky. Dobre znášajú prísušky.
- Ak sa rozhodnete pre pestovanie sladkých zemiakov na svojej úžitkovej záhrade, kúpte si sadenice predpestované v kvetináčoch zo zakúpenej hľuzy s vegetačnými očkami. Na záhradu ich môžete vysádzať až po skončení chladných májových dní, teda po „ľadových mužoch“.
- Sadenice sladkých zemiakov sa vsádza hlboko do dobre prehriate pôdy a rovnako ako u zemiakov sa vytvorí známe hrobčeky. Sladké zemiaky dobre znášajú aj sucho, avšak pre lepšie výnosy je v suchom období dobrá mierna závlaha. Keďže ide o poliehavý rastlinu, oplatí sa jej vyväzovanie.
- Úroda sladkých zemiakov prebieha až po zaschnutí stoniek, najčastejšie to býva v septembri či začiatkom októbra. Dôležité je dávať pozor, aby sa hľuzy pri zbere nepoškodili.
- Ak máte k dispozícii suchú a chladnú pivnicu, ktorý je dobre vetraný, vydržia takto uskladnené hľuzy asi tri týždne. Pre jarnú výsadbu sa hodia malé hľuzy, ktoré uložíme do debny s pieskom alebo rašelinou.