Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako čistiť počítač

reklama:

Ak  hučí  viac  ako  obyčajne  vyčistite  ho!

a2BC.prach jpg

Po  vypnutí ho  odpojte od elektriny a nechajte  aspoň 10 minút“odstáť“ aby  sa  z  neho  vytratila  zvyšková elektrina.

Klávesnicu otočte klávesmi dole a vytraste, prach  s  nej  vymietnite štetcom s dlhšími štetinkami alebo čistou zubnou kefkou.

Ak  si  trúfnete z  tela  počítača odšraubujte bočný a predný kryt , objavíte  za  nimi pravdepodobne množstvo prachu,

vlasov, zvieracích chlpov.

Možno Vás napadlo, že by išlo vyčistiť vnútro PC od prachu rovnakým spôsobom, ako váš byt.

Proste vezmete vysávač a prach s ním povysávate.

Avšak po tomto spôsobe čistenia už by váš počítač nemusel fungovať,

lebo hubica bežného vysávača pri vysávaní prachu vytvára tiež elektrostatický náboj a ak by ste sa s ňou dotkli niektorej súčiastky,

mohlo by dôjsť k jej zničeniu elektrostatickým výbojom.

Preto bežný vysávač nemožno na čistenie PC odporučiť. 

Nehľadiac na to, že tento typ čistenia je u počítačovej skrine neúčinný.

Oveľa efektívnejšie je použiť sprej so stlačeným vzduchom alebo kompresor. 

(Ak nedisponujete ani jedným, môžete sa samozrejme pokúsiť vyfúkať prach pumpičkou na bicykle alebo dokonca ústami.

Týmto spôsobom však PC zbavíte prachu len čiastočne.)

klavesnice cisteni uklid shutterstock 144620720

Samotný postup čistenia

 • Vypnite počítač a odpojte od neho všetky káble. Niektoré sú priskrutkované, preto použite skrutkovač k ich uvoľneniu.
 • Odmontujte ľavý bočný kryt. Pre dôkladné vyčistenie je vhodné sňať tiež pravý kryt a čelný panel.Ak je čelný panel vybavený plastovými zobáčikmi, dajte pozor, nech si ich nezlomíte, sú veľmi krehké. Kvôli spomínaným elektrostatickým výbojom je tiež vhodné vodivo spojiť kostru počítačovej skrine s uzemnenou časťou budovy.
 • Z takto odstrojeného pc vyfúkajte všetok prach. (Ak použijeme sprej so stlačeným vzduchom, tak ho nakláňate čo najmenej a trasieme taktiež čo najmenej, aby zo spreja neunikala i kvapalina.)
  • Ovšem nenechávajte voľne otáčať ventilátory súčasťou skrine, procesora alebo zdroja. Hrozí totiž zadretiu alebo rozpadnutiu ložísk. Je potrebné tieto ventilátory ručne zastaviť a po dobu prefúknutiu pridržať rukou alebo čímkoľvek iným len aby sme zabránili roztočení do maximálnych otáčok a tým znehodnoteniu chladiacich ventilátorov. Pre očistenie  prachu na ventilátoroch dobre poslúži štetec s dlhými štetinami.
  • Nepúšťajte vzduch priamo do CD / DVD mechaník, snímacia šošovka je uložená na pružnej hlavici a hrozí jej vychýlenie a tým pádom nefunkčnosti CD / DVD mechaniky.
  • Podľa zvoleného tlaku vzduchu fúkajte na komponenty iba z primeranej vzdialenosti. Ak to preženiete, môžete poškodiť niektoré súčiastky na doskách plošných spojov.
  • Bezprostredne po vyčistení počítača ho ihneď nezapínajte. Pri výstupe vysoko stlačeného vzduchu  dochádza k termodynamickému javu, ktorého následkom je skvapalnenie vzdušnej vlhkosti, ktorá je vo forme „vodnej hmly“ unášaná v smere fúkanie trysky, teda aj na komponenty.Počkajte teda niekoľko minút, než sa vlhkosť odparí.

  • vycisteni
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. septembra 2015

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.