Ako chrániť drvodielky a prečo sú pre vašu záhradu dôležité?

Zdieľať
drvodielka fialová
Ako chrániť drvodielky a prečo sú pre vašu záhradu dôležité? Foto: depositphotos.com

Drvodielka fialová, veľký čierny hmyz, ktorý si v poslednej dobe získal pozornosť záhradkárov a výletníkov, vyvoláva mnoho otázok a obáv. Je jej názov oprávnene zlovestný a mali by sme sa jej naozaj báť? Prečítajte si o tom, prečo by ste sa tejto samotárskej včele nemali vyhýbať a ako môže byť užitočná aj pre vašu záhradu.

Tajomná čierna včela: Kto je drvodielka fialová?

Drvodielka fialová, tiež známa ako čierna včela, je najväčšia zástupkyňa čeľade včelovitých. V našich končinách je najrozšírenejšia práve drvodielka fialová, no môžeme sa stretnúť aj s drvodielkou veľkou a drvodielkou malou, ktorá sa vyskytuje v južných oblastiach Slovenska. Tieto včely dosahujú dĺžku až tri centimetre a ich lesklé čierne telo so žiarivo fialovými alebo kovovo modrými krídlami s rozpätím až štyri centimetre upútajú každého pozorovateľa.

Drvodielky vo vašej záhrade

Drvodielky si nestavajú tradičné hniezda, ale prežívajú v prasklinách starých stromov, trámov alebo dokonca v škárach múrov. Ak máte na záhrade starý strom alebo peň, môžete tieto včely pozorovať častejšie. Samičky si v dreve vyhrabávajú chodbičky, kde kladú vajíčka a zbierajú peľ a nektár pre budúcu generáciu.

čierna včela
Ako chrániť drvodielky a prečo sú pre vašu záhradu dôležité? Foto: depositphotos.com

Nebezpečné alebo neškodné?

Napriek svojmu vzhľadu nie sú drvodielky agresívne. Sú plaché a zaútočia len vtedy, keď sú vyprovokované. Drvodielky nemajú hniezdo, ktoré by bránili, takže prakticky neútočia. Tieto včely sú navyše výborné opeľovačky a majú rady kvety trnky, agátu, vistérie a bodliakov, čím prispievajú k opeľovaniu.

Dôležití opelovači v záhrade

Okrem drvodielok patria medzi významných opelovačov včely, motýle, čmeliaky,  chrobáky a muchy. Včely prenášajú peľ na dlhé vzdialenosti, motýle opelujú kvety jemne a cielene, čmeliaky zabezpečujú opelenie aj tých kvetov, ktoré včely nedokážu opelovať, a chrobáky a muchy neúmyselne prispievajú k opeľovaniu pri zbieraní nektáru alebo peľu.

Ako podporiť opelovačov?

Na podporu týchto opelovačov v záhrade je dôležité vytvoriť prostredie bohaté na kvety a eliminovať používanie pesticídov. Tým pomôžete udržiavať biodiverzitu a zabezpečiť bohaté úrody.

Zapojte sa aj vy!

Urobte zo svojej záhrady raj pre tento mierumilovný a užitočný hmyz. Vytvorte pre nich ideálne prostredie a sledujte, ako vaša záhrada prekvitá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané