Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako často meniť zubnú kefku, medzizubnú kefku a hlavicu elektrickej zubnej kefky? Všetko má svoje pravidlá

reklama:
zubné kefky
zubné kefkywww.gettyimages.com

Pravidelné čistenie zubov je základ. Tak, ako dbáme na zubnú hygienu, by sme mali myslieť aj na pomôcky, ktoré pri nej používame. Aby starostlivosť o zuby bola stopercentná, je treba klasickú zubnú kefku, medzizubnú kefku či náhradnú hlavicu elektrickej zubnej kefky pravidelne meniť. Ako často?

Kedy je čas vymeniť klasickú zubnú kefku? Raz za tri mesiace

Zaujíma vás, ako často meniť klasickú zubnú kefku? Oveľa častejšie, než si myslíte. Dospelí aj deti by mali svoju zubnú kefku meniť každé tri mesiace. Pokiaľ budete túto pomôcku na čistenie zubov používať dlhšie, stane sa rezervoárom baktérií, čo môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Nielen, že si starou kefkou na zuby, ktorá má opotrebované a rozstrapkané vlákna, svoje zuby už dostatočne nevyčistíte. Keďže sa na jeho vláknach množia baktérie, môžete jeho ďalším používaním narušiť zubné tkanivo a podporiť vznik zubného kazu. Zubnú kefku neuchovávajte v krytoch, ktoré podporujú množenie baktérií. Naopak raz za 14 dní svoju zubnú kefku dezinfikujte, a to napríklad v 100-percentnom bielom octe.

Pravidlá výmeny zubnej kefky

  • Klasickú kefku vymieňajte aspoň raz za tri mesiace.
  • Ak ich chcete vymieňať častejšie, začnite používať novú zubnú kefku vždy prvý deň v novom mesiaci.
  • Máte za sebou infekčné ochorenie? Po uzdravení starú zubnú kefku vyhoďte a začnite používať novú.

Ako často meniť hlavicu elektrickej zubnej kefky?

Rovnako ako klasická zubná kefka aj náhradnú hlavicu elektrickej zubnej kefky meňte raz za tri mesiace. Z akého dôvodu? Stará náhradná hlavica má opotrebované, zmäkčené a rozstrapkané vlákna, kvôli čomu už nedokáže plnohodnotne odstrániť zubný povlak. V prípade, že si všimnete, že vlákna sú ohnuté či rozstrapkané, hlavicu elektrickej zubnej kefky vymeňte za novú oveľa skôr.

Výmena medzizubnej kefky. Aspoň raz za dva týždne

Okrem klasickej zubnej kefky či elektrickej zubnej kefky by ste v rámci svojej zubnej hygieny mali každý deň používať aj medzizubnú kefku. Ako je to s výmenou? Pokiaľ ju naozaj používate dennodenne, vymeňte ju za novú aspoň po dvoch týždňoch. V prípade medzizubnej kefky sa však veľmi skoro ohne drôtik,  štetinky sa rozstrapkajú. Práve preto nie je od veci meniť túto dentálnu pomôcku ešte častejšie podľa potreby.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.