Nie je žiadnym tajomstvom, že starostlivosť o izbové rastliny je iná ako starostlivosť o tie záhradné. Pôda v kvetináči býva chudobnejšia na stopové prvky, a preto je dôležité ich z času na čas prihnojiť. Vynikajúci prostriedok si našťastie môžete vyrobiť sami doma. Najuniverzálnejším hnojivom je to kvasnicové, ktoré rastlinám poskytnú všetko, čo potrebujú na normálny rast a kvitnutie. Navyše sa ľahko pripravuje.
Kvasnice majú veľa blahodarných účinkov
Kvasnice sú vynikajúcim zdrojom stopových prvkov, aminokyselín a ďalších cenných látok. Tiež prevzdušňujú pôdu, čo aktivuje rast koreňov, ktorými rastlina absorbuje živiny. Tiež podporujú delenie buniek, a tým aj rast rastlín. Hnojivo prináša rýchle výsledky, už po pár dňoch používania budú vyzerať zdravšie, sviežejšie a skrátka lepšie. Prvá vec, na ktorú by ste mali myslieť, je to, že izbovú rastlinu by ste nemali hnojiť prvé tri mesiace po nákupe. Pôda, s ktorou sa predávajú v kvetinárstve, je špeciálne hnojená, aby rastlinám dodala všetko potrebné. Postupom času sa však vyčerpáva, kvety miznú a listy žltnú a vädnú.
Kedy hnojiť?
Ďalej pamätajte, že existujú tri hlavné obdobia, kedy treba rastlinu prikrmovať, aj keď vyzerá dobre. Prvým obdobím ich predjarí, kedy aktívne rastú a potrebujú veľa energie. Napriek tomu, že sú izbové, cítia príchod slnečných dní a ich výživa v tomto období je nesmierne dôležitá. Ďalším obdobím je leto, obzvlášť, ak rastliny plodia. Naposledy prihnojte izbovky počas neskorej jesene pred nástupom chladnejších dní, než spomalí svoj metabolizmus.
Kvasnicové hnojivo ľahko vyrobíte zmiešaním desiatich gramov suchého droždia s lyžičkou cukru. Všetko prelejte litrom vody a nechajte roztok tri hodiny lúhovať na tmavom mieste. Pokiaľ pripravujete hnojivo pre viac rastlín, musíte zvýšiť koncentráciu. V takom prípade vezmite tridsať gramov kvasníc a dve polievkové lyžice cukru na rovnaké množstvo vody. Hotové hnojivo musí byť pred použitím zriedené vodou v pomere 1:10.