Ako bojovať s akné na chrbte?

Zdieľať
Akné na chrbte
Akné na chrbte sa dá predísť alebo s ním aspoň bojovať.

Sklony k akné (či už na tvári alebo na chrbte) môžu byť pochopiteľne genetické. Miera, do akej sa nepríjemné začervenanie, bolestivé pupienky a následne neestetické jazvičky prejavia, možno však ovplyvniť.

Akné na chrbte
https://www.gettyimages.com/

Príčiny vzniku akné

Najčastejšie akné na chrbte môže vznikať vplyvom hormónov a prebytočnej mastnoty. Nadbytočný maz sa ukladá v póroch kože a ústia práve do všetkým známych pupienkov. Princíp je ostatne rovnaký ako pri akné na tvári, ktorého sa ale rad dospelých na rozdiel od akné na chrbte dokáže s prechodom z dospievania zbaviť.

Akné na chrbte však špecificky ovplyvňujú a bohužiaľ podporujú iné okolnosti. Chrbát totiž bývajú trvalo zahalený do oblečenia, takže sa k nim nedostáva čerstvý vzduch. Svoje spôsobuje i nosenie batohu. Ak je akné na chrbte aj váš problém, môžete popremýšľať nad tým, či si ich dokážete naozaj dobre umyť. Mnoho ľudí si na chrbát perfektne nedosiahne, takže môžu napríklad medzi lopatkami vznikať zle umyté miesta, na ktorých sa potom stretávate s väčším množstvom pupienkov.

Pár tipov, ako začať s akné na chrbte bojovať:

Oblečenie

Ideálne je obliekať sa do prírodných a priedušných materiálov – bavlny, ľanu alebo bambusu. V tých sa dostane k vašim chrbtu viac vzduchu a nebudú sa toľko pariť. Oblečenie je treba tiež častejšie prať a to aj kúsky na šport!

Odložte batoh

Otieranie batohu o chrbát dráždi a podporuje vznik nepekných jazvičiek. Ak môžete, skúste sa mu vyvarovať alebo ho aspoň častejšie dávať dole a nechať chrbát, aby sa k nim dostal čerstvý vzduch.

Vylepšite umývanie chrbta

Pokúste sa dosiahnuť pri umývaní na celú plochu chrbta a dôkladne ho nielen namydliť, ale umývací prípravok tiež zmyť vodou. Na trhu existujú mydla určené práve na akné, pokojne niektoré môžete vyskúšať. Pokiaľ máte vaňu, napustite si ju občas a nakvapkajte do vody tea tree olej, ktorý funguje protizápalovo. Póry navyše otvorí a prečistí. Za skúšku stojí jemný peeling (kľudne radšej pleťový než telový). Pomôže vám zbaviť sa odumretých kožných buniek a tým chrbát čistiť. Používať ho stačí len raz či dvakrát týždenne. Na umývanie chrbta by ste sa mali zamerať aj po náročnejšej fyzickej aktivite, počas ktorej sa vám chrbát spotí.

Zaistite dostatok vitamínov

Vitamín D3 v tele okrem iného reguluje tvorbu mazu, môžete ho dopĺňať externe, ale ideálne bude, keď D3 načerpáte priamo od zdroja – slniečka. Denne stačí zhruba pätnásť minút, netreba to preháňať. Pozitívny vplyv môže mať aj dostatok vitamínu B, ktorý trochu eliminuje vznik jazvičiek.

Jedálniček

Či chceme, alebo nie, na väčšinu prejavov nášho tela pomôže, ak upravíme jedálniček. Všeobecne nepriaznivý vplyv majú veľmi tučné pokrmy a cukor. Niektorí odborníci radia vyvarovať sa mliečnym výrobkom.

Veríme, že keď sa o svoj chrbát začnete poctivo starať, výsledky sa dostavia ešte pred prvým tohtoročným kúpaním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané