Ako a čím soliť?

Zdieľať
494309347.jpg

Soľ má  aj svoje negatíva

Nebudeme hovoriť, že neexistujú, keď to nie je pravda. Je jasné, že keď ide o rad tých hlavných, tak môžeme jasne vytvoriť trojicu tých, ktoré patria medzi hlavné dôvody, prečo je dobré soľ obmedzovať, alebo ju radšej nepoužívať. Aj keď na druhú stranu dodajme, že akákoľvek radikálne riešenia sú zlé, aj keď začínajú dobrými úmyslami.

Salt by miro novak shutterstock_517613890.jpg

Aké negatíva má teda soľ?

pôsobí na krvný tlak
zadržiava vodu v tele
spôsobí pocity smädu

Práve nadmerné množstvo soli môže váš krvný tlak celkom výrazne ovplyvniť, a to v tom smere, že váš krvný tlak bude stúpať. Rovnako tak nezabúdajme tiež na zadržiavanie vody v tele. Nielen, že to jasne uvidíte aj na svojej váhe, ale bude to jasne spojené tiež s tým, že sa budete cítiť napuchnutí. Pozor tiež na nadmerný pocit smädu, ktorú má soľ tiež na svedomí..

Má aj svoje pozitíva

Ani na toto nezabúdajme.  Práve a len vďaka soli možno často docieliť to, že jedlá budú naozaj požívateľné a teda že budú tiež dobré. Na prvý pohľad sa môže zdať, že to nie je tak dôležité, ale opak je pravdou. Len dobre dochutené jedlo vám bude chutiť a tak ho budete vyhľadávať. Prečo je to dôležité? Keďže do tela dodáte rad dôležitých látok, ako sú:

vitamíny
minerály
Iné prospešné prvky

Druhým pozitívom soli je rozhodne jej obsah sodíka . Ten je pre ľudské telo úplne nevyhnutnou súčasťou a je to práve soľ, z ktorej je možné túto látku pomerne dobre čerpať. A keď má telo sodíka dostatočné množstvo, pozitívne sa to prejavuje napríklad na jeho nervovom systéme . Pokiaľ chcete mať pokoj a čistú hlavu, je veľmi dôležité prísun sodíka zaistiť. V tom správnom množstve má navyše pozitívny vplyv aj na správne hospodárenie s tekutinami v tele.

Nie každá soľ je dobrá

Keď sa pozrieme na soľ všeobecne, tak je treba povedať, že nie všetky druhy sú rovnaké. Keď pôjdete v obchode skrz jednotlivé regály, dobre si všímajte toho, čo je v nich vlastne ponúkané. Dá sa povedať, že tým najhorším sú soli skutočne veľmi lacné, označované jednoducho ako obyčajná kuchynská soľ. Ide o produkt, ktorý môže obsahovať nielen rad nežiadúcich látok, ale aj veľa chémie.

Takáto soľ rozhodne ľudskému telu škodí a je treba povedať, že lepšie žiadna, ako táto, keď sa ale bez nej nezaobídete a zároveň svojmu telu nechcete nijako výrazne uškodiť, zvoľte niektorú z týchto:

Image.jpg

1. Kamenná soľ

Prvý možný adept na zdravší variant kuchynskej soli. Nutné však povedať, že nie je úplne dokonalá, ale ak hľadáte predsa len niečo lepšie, a to aj s ohľadom na vašu peňaženku, rozhodne chybu neurobíte. Tým si môžete byť istí. Pozor ale na zloženie, pretože aj v tomto segmente sa objavuje rad produktov, kde je súčasťou aj rad chemických látok. Tie pochopiteľne v soli nechcete a tak požadujte len čistú kamennú soľ. Sortiment by mal byť hlavne v supermarketoch celkom rozsiahly, a sú aj cenovo dostupné..

2. Morská soľ

Veľmi dobrá voľba, ktorú odporúčame hlavne, pokiaľ ide o pomer ceny a kvality. Je nutné povedať, že je mnohými výskumami dokázané, že práve more má vďaka svojmu obsahu soli mnoho pozitív , ktoré sú spojené s ľudským zdravím. A tu je potrebné dodať, že dané pozitíva je možné priniesť k nám, a to práve prostredníctvom morskej soli. Dôležité je pri kúpe hľadieť hlavne na obsah balenia, pretože aj tu sa môžu objavovať látky nežiadúce. Je to dané hlavne preto, že v niektorých prípadoch sa morská soľ ešte dodatočne čistí, čo môže byť spojené s niekoľkými chemickými postupmi . Ideálna je tá, ktorá je získavaná klasickým vyparovaním morskej vody .

3. Himalájska soľ

Hit niekoľkých posledných rokov. Niekedy je tento typ soli označovaný aj ako kryštalická. Z hľadiska pozitív sa rozhodne jedná o možnosť najlepšiu. Aj keď pripomenúť musíme, že pri jej nadobudnutí si iste siahnete hlbšie do vrecka. Lákadlom himalájskej soli je to, že jedlo nielen dochutí, ale veľmi často – pri správnom získaní, obsahuje tiež mnoho dodatočných a rozhodne prospešných minerálov . Telo tak získa nielen potrebný sodík, ale aj zinok, železo, vápnik alebo draslík .

Lákadlom je tiež to, že sa v ľudskom tele aj celkom dobre vstrebáva. Keď sa pozrieme na jej charakteristiku, je v obchodoch často ponúkaná hlavne vo svojej hrubozrnnej podobe , ktorá je typická aj tým, že má ľahko ružovú farbu. Tá je okrem iného dôkazom toho, že soľ nebola akokoľvek chemicky čistená. To by znamenalo opäť jej pomerne výrazné znehodnotenie.

494309347.jpg

4. Šedá (keltská, francúzska) soľ

Táto soľ má svoju šednú farbu vďaka ílu. Šedá soľ často nazývaná keltská morská soľ. To je ručne ťažená v Bretónsku , čo je časť Francúzska. Práve tu prírodný íl, hlina a piesok vytvárajú kryštály soli bohaté na rôzne minerály. Táto soľ si všeobecne zachováva svoju vlhkosť.

Šedá soľ môže pomôcť obnoviť rovnováhu elektrolytov, má alkalizačné vlastnosti a môže predchádzať svalovým kŕčom, podobne ako ružová soľ. Táto soľ je však o niečo drahšia kvôli pracovnému a náročnému procesu ručného ťaženia.

5. Čierna soľ

Pochádza z Havaja. Čierna lávová soľ je neupravená a má vulkanický pôvod. Jej čierna farba je spôsobená obsahom aktívneho uhlia, čo je skvelé pre trávenie a odstraňovanie nečistôt z tela .

Zaujímavá kontrastná farba soli môže tiež spôsobiť, že jedlo bude vizuálne zaujímavejšie. Existuje aj ďalšia čierna soľ, kala Namak, ktorá pochádza z Indie. Je v skutočnosti ružová, keď sa ale spojí s prvkami v krajine, je čierna. Čierna soľ je vysoko sírna – v chuti a obsahu. Z tohto dôvodu je považovaná za prínosnú pomoc pri trávení. Obe čierne soli sú vysoko cenené a pri príležitostnej aplikácii môžu byť veľmi zdravé.

6. Červená soľ

Ďalšia havajská soľ, červená soľ – získava farbu z vulkanickej havajskej ílové pôdy tzv. Alae (tiež ju niekedy nájdete pod označením Alae soľ).

Odhaduje sa, že táto soľ má najvyššiu koncentráciu stopových minerálov z akýchkoľvek solí a je obzvlášť bohatá na železo . Ak teda máte tendenciu pre nízke množstvo železa v tele, môže byť táto soľ dobrým doplnkom k vašej vyváženej strave.

7. Perzská modrá soľ

Táto jedinečná soľ pozberaná zo starého soľného jazera v Iráne (presne v provincii Semnan. A práve Semnan vďačí za svoju popularitu práve tejto modrej soli). Je extrémne minerálna a prekvapivo aj trošku sladká. Jej modrá farba nepochádza z minerálneho obsahu, ale z prirodzeného stlačenia štruktúry soli po tisícročia. Rovnaký krásny efekt je treba vidieť aj v modrom ľadovcovom ľade, kde molekulárna štruktúra bola stlačená do tej miery, že začne odrážať svetlo inak. Proste jednotlivé kryštály lámu svetlo pod určitým uhlom a tým sa soľ javí ako modrá.

e to tiež jedna z najvzácnejších solí na svete, obsahuje naozaj veľa draslíka a chloridu draselného .

8. Dymová soľ

Dymové soli nemajú významné nutričné ​​výhody oproti normálnej morskej soli. V skutočnosti sú to jednoducho morské soli, ktoré sa preženú dymom z uhlia pri nízkych teplotách. To dodáva kryštálom dymovú, akoby grilovanú príchuť a šedú alebo svetlohnedú farbu.

Pokiaľ ide o výber zdravej soli, nevyberajte len podľa ceny. Všeobecne platí, že je lepšie konzumovať nerafinovanú soľ ako klasickú stolovú soľ, pretože všeobecne obsahuje menej sodíka a navyše obsahuje viac minerálov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané