Zariadiť detskú izbu nie je rozprávkovou, ale zodpovednou záležitosťou. V tomto procese sa často dostávajú detské očakávania do kontrastu s racionálnym návrhom ich rodičov. Na mieste je vytvoriť zlatú strednú cestu, ku ktorej nás snáď nasmerujú aj bližšie špecifiká v detskom nábytku.
Detský nábytok v hlavných kategóriách
Keď si predstavíme len minimalisticky zariadenú detskú izbu, rozhodne v nej nesmie chýbať posteľ, základný písací nábytok a úložný priestor na oblečenie a doplnky. Detský nábytok sa stáva prvkom bezpečnosti a jednoduchej manipulácie, preto sa naň vzťahujú vysoké nároky.
V prípade detských postelí rozlišujeme pre najmenších postele so zábranou, v menšom a stiesnenejšom prostredí sú to napr. postele s prístelkou. Spoločnou by pre ne mala byť vlastnosť masívnosti z kvalitnej laminovanej dosky s ABS hranami. Ako na každom inom detskom nábytku, aj na posteliach sa nachádzajú zaoblené hrany. Na príklade detských postelí je jedným z dôležitých kritérií hmotnosť, pri písacom nábytku aj ergonómia a rastúci mechanizmus. Ak to nie je možné zabezpečiť, výrobca aspoň starostlivo uvádza vyhovujúcu výšku užívateľa. Tak predídeme zbytočným problémom.
Úložné verzus dekoratívne prvky detských izieb
Výhodné sú špeciálne konštruované detské komody, aby sa staršie deti obslúžili samy. Bežná detská komoda môže mať infantilnejší dizajn, ale prvoradé sú funkčné kvality. V detských izbách často hrozí, že nábytok preplňujú, a tak sa zvyšuje riziko poškodenia a úrazu. Vždy je na mieste uvádzať istú hmotnostnú rezervu, poprípade venovať pozornosť aj detským aktivitám. Bežne sa môže stať, že nábytok využívajú v rámci hier. Stáva sa jednoducho detským ihriskom!
Príjemnú atmosféru v detských izbách završujú bytové doplnky, ktoré však pri najmenších radšej presúvame na stráženejšie a vyťaženejšie priestory v domácnosti. Doplnkové prvky by si mali zachovávať praktickosť a jednoduchosť v používaní pri čo najmenších nárokoch na priestor.
Informačný servis