Aké sú tie najväčšie mýty o zuboch, ktoré medzi ľuďmi kolujú?

Zdieľať
Mýty o zuboch

Kazy spôsobujú len sladkosti

Mýty o zuboch
https://www.gettyimages.com/

Samozrejme, že nič nesmiete preháňať. Ale sladkosti samé o sebe kaz v zube nespôsobujú. Záleží na tom, koľko ich denne skonzumujete. Jeden koláčik ku kávičke alebo bonbón nikoho nezabije, ak máte však v tú chvíľu zuby v poriadku.

Keď nie, ucítite to sami, a to nielen pri maškrtení sladkého, ale tiež pri kontakte s extrémne studenou, alebo naopak horúcou vodou. Takže aj pitie vychladenej limonády alebo čaju vás môže varovať pred nadchádzajúcim problémom.

Oveľa horšie ako sladkosti ako také sú sladké nápoje. Tie totiž väčšinou obsahujú aj kyselinu, a tak je lepšie sa ich vyvarovať.

Lepšia drahá zubná pasta ako lacná

Voľba zubnej pasty je samozrejme dôležitá – musíte sa ale hlavne riadiť konkrétnych problémov, ktoré vaše zuby vykazujú, a odporúčaním lekára. Ale ako sme už naznačili, hlavné je, ako si chrup čistíte. V prípade zubnej pasty preto nevyberajte podľa ceny, ale zamerajte sa na zloženie.

Dajte prednosť prírodným zubným pastám bez obsahu syntetických penidiel SLS, chlórhexidínu, triklosanu, umelých sladidiel a bez konzervantov. V prípade bieliacej pasty si kúpte takú, ktorá neobsahuje agresívne bieliace a abrazívne zložky. Rovnako tak sa so svojím lekárom či dentálnou hygieničkou poraďte o zubnej kefke. Niekto potrebuje mäkkú, iný tvrdšiu. Aj pri elektrických sú rozdiely. Mladším vyhovujú skôr sonické, starším rotačné.

Za všetko môže genetika

Možno to platí v mnohých iných oblastiach, ale ústa medzi ne nepatria. V ich prípade záleží vždy hlavne na správnej zubnej hygiene.

Genetika nemá so zubnými kazmi ani so zápalom ďasien vôbec nič spoločné. Dedičná je napríklad veľkosť a tvar zubov, tvar čeľuste alebo hrúbka a odolnosť skloviny..

Dávať pozor musíte hlavne na deti. Tie totiž približne do veku 10 až 12 rokov nie sú samy schopné vyčistiť si starostlivo zuby, pretože nemajú tak dobre koordinovanú motoriku. Treba ich kontrolovať a korigovať.

Mliečne zuby sú v pohode

Kto by sa staral o niečo, o čo rovnako nevyhnutne príde? Veď mliečne zuby nemá nikto natrvalo a časom ho opustia, nech sa tomu bráni, alebo nie.

Aj keď sú názory odborníkov, kedy začať s čistením zubov u malých detí, rôzne, rozhodne neplatí, že si mliečne zuby nezaslúžia starostlivosť.

Dočasné zuby ovplyvňujú vývoj čeľustí, postavenie stálych zubov a dokonca aj správnu výslovnosť. Zanedbané tak môžu spôsobiť rad problémov, či už sú to zápaly, krivé zuby, či vady reči,vypočítava expert. Najlepšie je používať na ne prípravky s prírodnými ingredienciami a tiež s nižším obsahom fluoridu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané