Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké sú riziká opaľovania v tehotenstve?

reklama:

Určite viete, že opaľovanie môže byť samo o sebe rizikové, pretože hrozí niekoľko rizikových situácií..

Sú to napríklad tieto situácie:

  • nepríjemne spálenie kože
  • pôsobenie uv žiarenia
  • prehriatie organizmu

To sú riziká, ktoré môžu hroziť každému. A ako je to v prípade nastávajúcich mamičiek? Čo sa dá tolerovať pri opaľovaní v tehotenstve, a na čo si dať dobrý pozor.

Pregnant flickr ng.jpg

Pozor na sklony k dehydratácii

Čo je počas tehotenstva úplne normálny a bežný stav? To, že nastávajúce mamičky majú oveľa vyššiu teplotu. V tomto prípade musíme varovať práve pred situáciou, ktorá súvisí s prehriatím organizmu. To môže prísť oveľa rýchlejšie a jednoduchšie, než je tomu u ostatných žien. Preto je treba dávať si pozor na to, aby sa v súvislosti s prehriatím nedostavila dehydratácia. Tá môže ohroziť nielen tehotnú ženu, ale môže ohroziť aj samotné dieťatko.

Kvalitná ochrana pred slnkom je základ

Toto poučenie pri opaľovaní v tehotenstve by mali rešpektovať všetci ľudia, pretože je spojené s dostatočnou ochranou kože. Je potrebné rešpektovať tri hlavné zásady, ktoré sú so správnym opaľovaním spojené. Sú to :

  1. Používanie ochranných krémov
  2. Eliminovať pobyt na slnku počas poludnia
  3. Používať pokrývku hlavy

Pozor na citlivú pokožku

Nastávajúce mamičky majú nielen vyššiu teplotu svojho tela, ale majú aj oveľa citlivejšiu pokožku, ako ostatné ženy . Je teda jasné, že je oveľa náchylnejšie na prípadné poškodenia, ako prípadné spálenie, tak aj negatívne účinky ultrafialového žiarenia . To všetko vedie k bolestivým popáleninám, ale aj k vzniku rôznych pigmentových škvŕn. Vďaka čomu opálenie nemusí byť rovnomerné. Ak sa v tehotenstve chcete opaľovať len preto, aby ste vyzerali dobre, pamätajte na to, že vzhľadom na citlivosť vašej kože to nemusí vôbec dopadnúť tak, ako očakávate. Pokiaľ chcete opaľovanie v tehotenstve prežiť bez väčších následkov, malo by byť úplne jasné a pochopiteľné, že budete používať kvalitné opaľovacie krémy. Tu odporučíme zamerať sa ako na vysoký stupeň ochrany, tak aj na to, aby bola ochrana spojená aj s odolnosťou proti UV žiareniu.

Sunbathing during pregnancy e1471182648102 1200x545_c.jpg

Jedzte dostatok vitamínov

Opaľovanie zvládnete omnoho lepšie, ak bude mať vaše telo dostatok vitamínov a ďalších látok. Konkrétne ide o vitamíny skupiny B, do ktorých sa radí aj dôležitá kyselina listová . Ak ste na slnku celkom často, vedie to k tomu, že táto kyselina z vášho tela postupne mizne. Je teda potrebné ju dopĺňať, a to na odporúčanú dennú dávku. A to najmä v tehotenstve.

Ideálne sú kvalitné doplnky stravy, pomocou ktorých budete presne vedieť, koľko tejto kyseliny a pochopiteľne tohto vitamínu do tela dostávate. Nielen, že môže pomôcť pri samotnom opaľovaní, ale hlavne má pozitívny vplyv na to, aby sa dieťa narodilo bez akýchkoľvek vád. A to tých vrodených. Dostatok kyseliny listovej je teda v tehotenstve naprostý základ. A keď sa opaľujete, malo by jej byť ešte viac, než sú pravidelné dávky.

Nutricion en embarazo.jpg

Nepreháňajte to 

Ak už sa chcete opaľovať, je lepšie tak robiť skôr ráno a večer, nie cez poludnie. Tiež by ste to nemali preháňať s tým, ako dlho na slniečku budete. Niekoľko hodín každý deň vášmu dieťaťu, ani vám rozhodne nebude nijako prospievať. A keď už tak sa dostatočne chráňte.

Ako bolo spomenuté, základom je pokrývka hlavy. Nič ale nepokazíte ani vhodným oblečením, najlepšie bielej farby, ktoré by malo byť priedušné. A ak je to predsa len možné, vyhľadajte tieň. Ak ste napríklad na dovolenke, pamätajte na to, že sa niekoľkokrát počas dňa idete okúpať do vody. A to je situácia, kedy ste tiež vystavená slnku, a to aj po dobu niekoľkých desiatok minút. Takéto opaľovanie by vám malo plne stačiť, vďaka čomu nielen získate ľahký bronzový nádych, ale tiež si budete istá tým, že nijako neublížite sebe, alebo bábätku.

Poraďte sa s lekárom

Ak viete, že budete tráviť dlhšiu dobu na slnku, je dobré sa o tom poradiť so svojím lekárom. Ten dokáže posúdiť váš aktuálny stav, rovnako ako dobu tehotenstva, alebo zohľadní možné riziká. Ak túto činnosť neodporučí, rozhodne neriskujte. Ak privolí, stále je potrebné určitá opatrnosť a premýšľanie. A čo keď bude mať slnko akýkoľvek neočakávaný účinok na vaše telo? Nič neodkladajte a rozhodne čo najskôr zamierte k lekárovi. Ako neznalý človek len ťažko zistíte, či sa jedná iba o drobnosť, alebo sa môže jednať o vážnejší zdravotný problém, ktorý súvisí práve s vaším pobytom na priamom slnku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. júna 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.