Chcete si vypestovať vlastné paradajky, ktoré sa s tými z obchodu vôbec nedajú porovnávať?
Poradíme vám, ako prostredie ktorý druh potrebuje, ako rastliny správne zasadiť a čo robiť, aby boli silné a veľa plodili!
Aj pár tipov ako predísť plesniam a ďalším chorobám.
Všeobecne platí, že paradajky sú pomerne náročné na výživu, preto je nutné pôdu pred výsadbou pohnojiť. Do hĺbky najmenej tridsiatich centimetrov zapravíme dávku hnoja alebo kompostu. Paradajky totiž korenia pomerne hlboko.
Pre tvorbu plodov má dôležitú úlohu tiež primeraná pôdna vlhkosť. Nepravidelné zavlažovanie znižuje kvalitu a množstvo plodov. Osvedčený spôsob, ako udržať vlhkosť a pritom pôdu nepremokriť, je nastielanie slamou alebo čiernou fóliou. Odpar vody je potom nižší a na udržanie pôdnej vlhkosti stačí zavlažovať dvakrát týždenne podmokom, aby sa čo najmenej vody dostalo na listy. Optimálna teplota pre rast paradajok sa pohybuje okolo 22 ° C. U teplôt klesajúcich pod 12 ° C sa rast zastaví a rovnako nevhodné sú aj horúčavy nad 35 ° C.
Spôsob pestovania záleží na type paradajky a vhodnom výbere odrody. Tyčkové paradajky sa väčšinou pestujú vonku, vo fóliovníku alebo skleníku, kríčkové a zakrslé paradajky sa uplatnia na záhone či v nádobách.
Základom úspechu sú kvalitné sadenice.
Musia byť zdravé, nízkeho vzrastu, a najlepšie s násadou prvého kvetenstva. Pri nákupe sa oplatí sadenicu prehliadnuť listy z rubu, či nie sú napadnuté voškami alebo inými škodcami.
Pri výsadbe paradajok vyhĺbime jamu o niečo hlbšie, než je dĺžka koreňov sadenice. Rastliny nie je nutné sadiť príliš hlboko, koreňový bal by nemal byť hlbšie ako 10 cm, pretože v čase výsadby je pôda ešte studená. Rastlinu zasadíme šikmo tak, že ešte asi 10 až 15 cm byle zahrnieme zeminou. Rastlina na tejto časti vytvorí ďalší koreňový systém, ktorý neskôr umožní lepší príjem živín a vlahy.
Pri výsadbe rešpektujeme mohutnosť vzrastu jednotlivých kultivarov, a preto pre vysoké tyčkové počítajte s dvoma až troma sadenicami na meter štvorcový, u kríčkových a nízkych so štyrmi až piatimi na meter štvorcový.
Pestovanie paradajok v skleníku má svoje špecifiká, ktoré sa líši od výsadby na záhone. Pri výbere odrody na pestovanie vo fóliovníku prihliadneme k ich vlastnostiam. Predovšetkým volíme tyčkové paradajky, ktoré vysádzame do dvojriadkov k tyčke alebo k drôtenému vedeniu.
Ďalším dôležitým faktorom je regulácia teploty vo fóliovníku. Pre optimálny vývin rastlín sú vhodné teploty v rozmedzí 20 až 25 ° C. Preto je potrebné stále strážiť, aby nedochádzalo k prehriatiu fóliovníka za slnečných dní, a dostatočne vetrať. S tým súvisí aj problém so vzdušnou vlhkosťou, ktorú čiastočne ovplyvníme výsadbou na čiernu fóliu. Tá totiž zabráni, aby sa vzdušná vlhkosť vo zvýšila nad 60%. Vyššie hodnoty podporujú vznik a šírenie hubových chorôb, predovšetkým plesne zemiakovej.
Najvhodnejší termín pre výsev tyčkových paradajok je prvá dekáda apríla, kedy je už dostatočne dlhý deň, aby sa sadenice nevyťahovali do výšky. Pre vyklíčenie semien potrebujeme teplotu 18-21 ° C. Na predpestovanie použijeme fóliovníky či parenisko …
Keď sadenice dostatočne zosilnejú, vysadíme ich v druhej alebo poslednej dekáde mája na vonkajšie záhony. Aj v tomto prípade môžeme nastielať záhony čiernou fóliou, ktorá podporuje prehriatie pôdy, čo ocenia najmä pestovatelia vo vyšších chladnejších polohách.
Vlhkosť vzduchu podporuje opelenie a násadu kvetov. Optimálna hodnota je 70 až 80 percent. Ale pozor, vlhkosť nesmie byť trvalá, hrozí infekcia hubovými chorobami.
Spodná závlaha zabraňuje šíreniu plesní a hubových chorôb.
Tyčkové paradajky potrebujú oporu. Špirálové tyčky uľahčujú vyväzovanie.