Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké nápoje sú v lete tou najlepšou voľbou?

reklama:
Ľadovo vychladený nápoj alebo krásne orosené poháre nás ochladia predovšetkým pohľadom, ale čo piť, aby sme sa skutočne osviežili?
Water should i drink.jpg

Aké nápoje sú teda tou správnou voľbou?

Minerálne vody

Na dostatok tekutín by ste nemali zabúdať a to hlavne v lete.. Pitná a stolová voda by mali tvoriť základ denného príjmu tekutín. Pre spestrenie môžete do vody pridať bylinky a ovocie . Pri zvýšenej fyzickej záťaži alebo v horúcich letných dňoch, kedy sa viac potíme, sú vhodným doplnkom minerálne vody, ktoré doplnia vyplavené minerálne látky. Pre rozdielny pomer obsiahnutých minerálnych látok sa oplatí minerálne vody striedať. Silne mineralizované vody by sme mali piť len v rozumnej miere. Odporúčané množstvo je okolo 0,5 l za deň. U detí iba 200 ml za deň.

Ovocné a zeleninové šťavy

Medzi ďalšie vhodné nápoje patria nesladené ovocné a zeleninové šťavy. Môžete si ich pripraviť doma v odšťavovači či mixéri a následne prepasírovať. Ak suroviny len rozmixujete, vznikne vám takzvané smoothie, ktoré navyše aj zasýti. Denné množstvo ovocnej šťavy by sa malo pohybovať okolo 200 ml. Zeleninové šťavy môžeme vypiť až 400 ml.

Bigstock fresh fruit juices on wooden t 54817562 840x560.jpg

Čaje

Z kategórie čajov sú v letných mesiacoch najvhodnejšie ovocné čaje. Bylinkové čaje volíme predovšetkým podľa zdravotných problémov. Hoci vlažný mätový čaj je na osvieženie ideálnou voľbou. Za účelom osvieženia sa odporúča aj popíjanie teplého až vlažného zeleného čaju. Rovnako ako minerálne vody má zelený čaj pomerne vysoký obsah draslíka a pozor by si mali na ne dať osoby, ktoré majú problémy s obličkami. Zároveň v tomto prípade (rovnako ako u čierneho čaju) treba počítať s faktom, že odvodňuje.

Green tea alamy large.jpg

Aká je optimálna teplota nápojov v lete?

Orosené poháre piva, ľadová káva alebo ľadová triešť sú v sparných dňoch veľkým lákadlom. Ale ak po nich siahneme na účel osvieženia, príliš si nepomôžeme. Príliš studené nápoje v nás vyvolajú väčší pocit smädu. Po ich vypití nastane v tele teplotný šok a miesto schladenia môže telesná teplota naopak stúpnuť. Po vypití takéhoto nápoja sa síce prestaneme potiť, ale zároveň začne telo ukladať viac tepla, aby sa opäť zahrialo. Ľadové nápoje môžu spôsobiť aj žalúdočné kŕče.

Aby nás nápoj skutočne osviežil, nemal by byť vychladený, ani podávaný s ľadom. Jeho ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 16 ° C. Odporúčajú sa popíjať aj nápoje s teplotou okolo 37 ° C, ktoré sa približujú práve teplote nášho tela. Napríklad teplý zelený či mätový čaj osladený cukrom. Všetky tieto zložky dokážu sťahovať horúčosť.

Angína a studené nápoje

Ľadové nápoje môžu uľahčiť rozvoj angíny. Po ich vypití dôjde k zmene teploty v dýchacích cestách a tá zaktivuje baktérie a vírusy, ktoré sa tu nachádzajú a uľahčí im v ich množeniu. V prípade, že už angínu máte a trápi vás urputná bolesť v krku, dokáže ju zmrzlina či ľadový nápoj utlmiť. Je ale potrebné ich piť po malých dúškoch.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. augusta 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.