Aké chyby najčastejšie robíte pri vysávaní?

Zdieľať
How to choose vacuum cleaner 620x413.jpg

Vysávanie nepatrí medzi obľúbené domáce činnosti…

Aby vysávanie správny efekt a nestálo vás to nakoniec veľa času a energie, je potrebné sa vyvarovať zbytočných chýb.
Aj vysávanie má svoje pravidlá. A väčšina z nás ich príliš nedodržiava. A potom sa čudujeme, že vysávač musíme použiť niekoľkokrát týždenne a výsledok nie je zďaleka taký, aký by sme chceli.

How to choose vacuum cleaner 620x413.jpg

Nespoliehajte sa len na robotické vysávače

Robotické vysávače sú veľkým hitom a hlavne gazdinky vo veľkých bytoch a domoch si tohto malého pomocníka nemôžu vynachváliť. Hlavnými výhodami sú úspora času a priebežné upratovanie bez ľudskej námahy. Lenže nie všetko je dokonalé, ako sa zdá. Robotický vysávač nikdy nenahradí úplne klasické vysávanie. Pretože je ho potrebné ho častejšie vyprázdňovať. Niektoré modely naviac v miestnosti zachytávajú iba povrchové nečistoty. Pri použití robotického vysávača vám tak zostáva v miestnostiach rada väčších i menších nevysátých nečistôt. A poslednou výraznou nevýhodou je, že sa nedostanú úplne všade. A nie sú vždy schopné sa dôkladne postarať o všetka zákutia a úzke rohy.

Vymieňajte sáčok

Vymieňate sáčok vo vysávači, až keď kedy preteká obsahom a prachom až k prasknutiu? Tak to je veľká chyba, ktorú si výrazne sťažujete prácu. Nikdy by ste nemali využívať jeho maximálnu kapacitu. Na sací výkon vysávačov má totiž zásadný vplyv voľné prúdenie vzduchu vo vysávači, ktoré znemožňuje práve plnosť prachových vreciek. Ak teda máte preplnený sáčok, nielenže bude vysávanie menej účinné, ale tiež sa u neho viac nadriete. Sáčky by ste teda mali meniť už vo chvíli, keď sú naplnené približne z polovice. Ale tiež keď pri vysávaní zacítite nepríjemný prachový zápach, sáčok vyhoďte a dajte nový. Alebo si kúpte vyasávač bezvreckový, ktorý má namiesto vrecka odnímateľnú nádobu na nečistoty a jeho výkon neovplyvňuje naplnenie. Aj tak je potreba nádobu často vysypávať a občas aj vymyť.

Majte na vysávanie čas

Pri vysávaní nie je určite potrebné lámať žiadne rekordy. Rýchlo odvedená práca často nemá dobrý výsledok. Čím pomalšie a rovnomernejšie povedieme hubicu alebo kefu po koberci, tým viac nečistôt cestou pozbierame. Ale tiež pohyby priamo pri vysávaní si žiadajú správnu techniku. Nevysávate koberec v oboch smeroch? To je tiež veľká chyba. Keď budete jazdiť len v jednom smere, nikdy z neho neodstránite zďaleka všetky nečistoty a prach. Schovávajú sa totiž niekedy hlboko a z oboch strán vlákien. Najlepšie je jedno a to isté miesto prejsť niekoľkokrát vždy v oboch smeroch.

Používajte nástavce

Častou chybou počas vysávania je tiež to, že nevysávate starostlivo a so správnym nástavcom v rohoch či v pazúroch pod lištami. Nepoužívajte teda zakaždým iba široký nadstavec, ktorý síce na bežné vysávanie postačí, ale ktorý sa zďaleka všade nedostane. Aspoň raz za štrnásť dní si vyhraďte na vysávanie viac času a vymeňte ten široký za úzky štrbinový nástavec. A prejdite s ním všetky rohy a podlahové lišty. Možno sa sama budete diviť, koľko prachu a špiny sa tam aj napriek pravidelnému vysávaniu stačilo nahromadiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané