Aké chyby môžete urobiť s nastavením klimatizácie?

Zdieľať
klíma

Robíme to asi všetci, keď nastúpime do vozidla, prvá vec, ktorú v lete urobíme s naštartovaním, je to, že zapneme aj klimatizáciu. Je to ale chyba, ktorá nás môže stať drahocenné zdravie. Ako tomu predísť a na čo si dávať pozor? Prezradíme, ako s klimatizáciou správne pracovať.

Dávajte si pozor na nebezpečný toxín

Pri vstupe do vozidla by sme mali myslieť nielen na to, aby sme boli pripútaní, ale aj na svoje vnútorné orgány. Tie totiž veľmi často ohrozujeme tým, že zapneme klimatizáciu hneď po naštartovaní automobilu. Je to veľká chyba, ktorá nás môže stáť zdravie. Čo teda robiť, aby nielen fungovala klimatizácia, ale bolo to dobré pre naše telo?

Možno to robíte aj vy. Preskakujete jeden dôležitý krok. Ak máte auto zaparkované na mieste, kde je cez deň viac ako 16 stupňov, zvyšuje sa hladina benzénu. Nakoniec môže dosiahnuť až 40x vyššiu hodnotu, než je vôbec povolená hladina pre ľudské telo. Benzén je toxín, ktorý môže ohroziť našu pečeň, obličky a tiež kostné tkanivo.

Čo robiť, aby sme sa neohrozovali?

Ak sa ponáhľate, bude vhodné nechať na chvíľku otvorené okná, potom naštartujte motor a niekoľko minút počkajte. Tým pádom sa všetok benzén dostane von a vy potom môžete zapnúť klimatizáciu s čistým svedomím. Inak sa do vášho tela tento toxín ľahko dostane, pretože klimatizácia fúka väčšinou priamo na vás.

To je pritom aj veľká chyba. Vetračky by totiž mali mieriť kamkoľvek inam, ale nie na vaše telo. Tým, že sú namierené do priestoru, sa vzduch vymieňa oveľa rýchlejšie. Tým pádom budete skôr ochladení. Navyše si teplotu môžete prispôsobiť svojmu telu. Pokiaľ viete, že je vonku veľké teplo, môžete mať v aute aj o desať stupňov menej. Je ale dôležité teplotu pridávať, kým vystúpite z vozidla. Teplotný šok tiež nie je nič príjemné, najmä pre ľudské orgány. Preto sa vyvarujte vysokým zmenám teplôt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané