Tvar, farba a štruktúra nechtu prezrádzajú mnohé o zdraví svojho majiteľa. Niekedy sú tiež ukazovateľom genetických chorôb, ktoré sa u vás už objavili alebo vám ešte len hrozia. Nechty však nenesú informácie len o fyzickej kondícii, ale tiež vypovedajú o osobnosti človeka. Je to kvôli tomu, že zdravie a temperament spolu súvisia, takže niektoré typy nechtov zodpovedajú emočným charakteristikám.
Drobné nedostatky
Častým príznakom je výskyt drobných bielych pruhov alebo bodiek na nechtoch. Okrem estetickej vady je za tým často tiež choroba, ktorá pramení z nedostatku určitých látok v tele. Problémy zvyčajne spôsobuje nedostatočný príjem niektorého z nasledujúcich vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Keď máte navyše studené ruky
Existuje mnoho dôvodov, prečo sú naše končatiny neustále studené. Na vine môže byť zlý krvný obeh, oslabený imunitný systém a zle fungujúca štítna žľaza. Jedzte viac rýb, rias, kreviet, krabov, zemiakov.
Suchá a lúpajúca sa koža
Na koži sa môžu vyskytovať ekzémy, a to napríklad vplyvom dehydratácie, nedostatkom vitamínov, ale aj zmenou počasia. Ak chcete problém vyriešiť, skúste konzumovať čo najviac červeného mäsa, oleja z treščej pečene, smotany, masla a mlieka.
Lámavé nechty
Ak sú vaše nechty mäkké a krehké, je možné, že bojujú s nedostatkom horčíka. Tento stav môže okrem zlomených nechtov spôsobovať vysoký krvný tlak, úzkosť, bolesť svalov a slabosť. Jedzte preto čo najviac tmavej listovej zeleniny, rýb, celých zŕn a sušeného ovocia.
Biele škvrny na nechtoch
Ak sa na vašich nechtoch pravidelne objavujú biele prúžky a škvrnky, určite to naznačuje nedostatok zinku. Jedzte morské plody, špenát, kešu oriešky, fazuľu, huby.
Príliš mastná pleť
Okrem problémov s nechtami sa vyskytujú tiež často ťažkosti so stavom pokožky. Nedostatok vitamínu B2 o sebe napríklad dáva vedieť mastnou pleťou. Jedzte často sóju, špenát, jogurt, repu, morku.
Popraskaný jazyk
Bohužiaľ tento stav nie je len neestetický, ale aj bolestivý. Môže byť spôsobený nedostatkom vitamínu B, preto stojí za to jesť čo najviac rýb, zeleného hrášku, avokáda, lieskových orechov a slnečnicových semien.