Ak sa vám na koži objavujú červené škvrnky, nie je nutné mať hneď obavy.

Zdieľať
00 6.jpg

Niektorí ľudia si aj do neskoršieho veku uchovávajú hladkú kožu bez škvŕn a vyrážok, ale tých je menšina. Väčšina začne skôr či neskôr na koži pozorovať určité zmeny, medzi ktoré patrí aj výskyt červených alebo nafialovělých škvrniek.

Ak je na svojom tele objavíte, nie je dôvod na paniku. Jedná sa o angióm, dôsledok abnormálneho zoskupenie krvných alebo lymfatických ciev, kedy sa vytvorí benígne výrastok. Angiómy zvyčajne pre človeka neznamenajú nebezpečenstvo.

Druhy vzniku angiómy

Pokiaľ ide o dôvody ich vzniku, existujú dva hlavné:

  • zdravotné problémy (napríklad obehové ochorenie, dysfunkcia pečene alebo hormonálna nerovnováha) alebo nevhodný životný štýl; pre tento typ výrastku sa v lekárskej terminológii vžil pojem „pavúčej angióm“ – je pre neho typické, že býva skôr plochý a tým sa od ostatných typov angiómy líšia; názov získal podľa svojho tvaru, kedy sa z červenej stredovej plôšky rozbiehajú do strán malé krvné cievy pripomínajúce pavúka
  • proces starnutia, kedy sa tento typ škvŕn pomerne bežne objavuje u ľudí nad 30 rokov, a to zvyčajne na trupe a horných končatinách, u žien aj v oblasti pŕs.

Prevencia, monitoring a spôsoby odstránenia

Pokiaľ chcete mať kožu mladistvú, zdravú a bez škvŕn, najlepšou cestou je úprava životosprávy a obohatenie jedálnička o pravidelné a väčšie dávky ovocia, zeleniny, a nahradenie ťažkých tukov zdravšími a v menšom množstve.

Ako sme v úvode uviedli, angiómy nebývajú nebezpečné, zvyčajne nevyžadujú lekárske ošetrenie alebo zákrok a niektoré dokonca aj bez vonkajších príčin samé zmiznú.

Napriek tomu je vhodné ich sledovať, pretože môžu v priebehu času začať napríklad krvácať alebo výrazne meniť veľkosť, tvar alebo prípadne farbu. Potom je na mieste požiadať o radu svojho lekára, ktorý môže stanoviť ďalší postup. Aj keď lekár prípadne usúdi, že daný angióm cez svoje morfologické zmeny nie je nebezpečný, má človek možnosť nechať si ho odstrániť aj z estetických alebo kozmetických dôvodov. Najbežnejšie býva ich odstránenie laserom, využíva sa však tiež metóda zmrazenie tekutým dusíkom a v ťažších prípadoch aj malý chirurgický zákrok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané