Zemiaková kaša je jednou z najobľúbenejších príloh, ktorá si získala množstvo fanúšikov. Aj keď sa určite nájdu ľudia, ktorí ju nepreferujú, stále ich bude menšina. Príprava kaše nie je vôbec zložitá, no aj tu existuje niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržať, najmä ak ste v kuchyni začiatočník.
Dávajte pozor pri výbere zemiakov
Na kašu sa rozhodne nehodia nové zemiaky. Ich nízky obsah škrobu spôsobuje, že kaša z nich nebude mať jemnú a hladkú konzistenciu. Namiesto toho siahnite po múčnych odrodách zemiakov, ktoré majú vyšší obsah škrobu. Tieto zemiaky, známe ako varný typ C, sú suchšie a mäkšie, čo znamená, že kaša z nich bude hladká a bez hrudiek.
Používajte iba horúce mlieko a čerstvo uvarené zemiaky
Zemiaky najskôr uvarte v solenej vode, až kým nebudú mäkké, a potom ich sceďte. Ak si chcete prácu trochu zjednodušiť a získať krémovejšiu textúru, môžete ich variť priamo v mlieku na nízkom ohni. Tento postup má tú výhodu, že mlieko netreba zlievať – stačí ho vyšľahať spolu so zemiakmi priamo v hrnci. Takáto kaša bude obzvlášť krémová a nemusíte sa báť, že by sa vám pripálila.
Ak sa však držíte klasického postupu, potom po scedení pretlačte zemiaky cez špeciálne mačkadlo, pridajte horúce mlieko, maslo a podľa potreby dochuťte soľou. Dôležité je používať len horúce mlieko – studené mlieko totiž spôsobí, že kaša stratí svoju krémovú konzistenciu a môže byť hrudkovitá. Takisto sa vyhnite tomu, aby ste zemiaky pred prípravou nechali vychladnúť, pretože studené zemiaky nikdy nedosiahnu požadovanú jemnosť.
Nikdy nepoužívajte mixér
Na spracovanie zemiakov do kaše nikdy nepoužívajte klasický mixér, pretože kvôli vysokému obsahu škrobu by sa zemiaky pri mixovaní zmenili na lepivú hmotu, ktorá by bola nepríjemná na konzumáciu. Ak nemáte k dispozícii mačkadlo, môžete použiť šľahacie metly, ktoré sú jemnejšie a menej agresívne. Ak chcete kašu jemne dochutiť, skúste pridať trošku nastrúhaného muškátového orieška pre zaujímavejší chuťový nádych.
Skúste zemiakovú kašu ozvláštniť pridaním inej zeleniny
Ak hľadáte nové chuťové variácie, nemusíte sa obmedzovať len na zemiaky. Múčny základ môžete doplniť aj ďalšou zeleninou. Napríklad, môžete použiť iba polovicu množstva zemiakov a zvyšok nahradiť karfiolom alebo tekvicou hokkaido. Takáto kombinácia vám prinesie príjemne netradičnú chuť, ktorá skvele doplní vaše jedlo.
Do zemiakovej kaše sa hodia aj iné druhy zeleniny, napríklad červená repa alebo brokolica. Stačí ich jednoducho uvariť a roztlačiť spolu so zemiakmi. Na záver pridajte mlieko a maslo, ako ste zvyknutí, a máte skvelú krémovú prílohu, ktorá zaujme farbou aj chuťou.
Ako ohriať kašu, aby bola opäť lahodná
Ak vám ostala zemiaková kaša a chcete ju ohriať, existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť opäť lahodnú chuť. Na sporáku zohrejte trošku masla a mlieka tak, aby tekutina zakryla dno hrnca, a potom pridajte studenú kašu. Neustále miešajte, aby sa kaša nepripálila. Ak je to potrebné, pridajte ešte trošku mlieka a prípadne dosoľte podľa chuti.
Kašu môžete ohriať aj vo vodnom kúpeli. Stačí ju dať do misky, ktorú vložíte do hrnca s horúcou vodou. Uistite sa, že miska nie je úplne ponorená. Vodu priveďte k varu a každých 15 minút kašu premiešajte. Takto ju môžete zahriať jemne a rovnomerne, a na konci ju podľa potreby zjemnite troškou mlieka.
Ďalšou možnosťou je ohrev v mikrovlnnej rúre, ktorý je rýchly a jednoduchý – aj keď kaša získa najlepšiu textúru pri ohrievaní na sporáku alebo vo vodnom kúpeli.