Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak máte tieto dve znamienka, mali by ste vedieť, že jedno z nich je potenciálna rakovina kože!

reklama:
000 2.png

Predstavte si dve znamienka, ktoré sú o trochu tmavšie ako okolitá koža, sú oválne a súmerné. Vyzerá to, ako krvná škvrna, ktorá sa nikdy nezahoja. Tieto charakteristické krvácajúce rany by mali človeka dohnať ku kožnému lekárovi, pretože môžu znamenať príznaky zhubného bujnenia.

Znamienko rakoviny?

Znamienko je koncentrácia pigmentu v koži. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, a väčšina z nich sú neškodné. Ale to, čo niekedy vyzerá ako materské znamienko, môže byť v skutočnosti počiatok rakoviny kože. Existujú tri hlavné typy rakoviny kože, na ktoré sa pozrieme.

Bazálna karcinóm

Bazálna karcinóm, alebo BCC je najbežnejší a najčastejšie diagnostikovaný druh rakoviny kože. Zvyčajne sa jedná o oblasti tela, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, ako je tvár, nos, chrbát a ramená, ale všetky typy rakoviny kože sa môžu objaviť kdekoľvek v tele. BCC je pomaly rastúca rakovina, ktorá v prípade neliečení môže byť veľmi škaredá. Medzi príznaky patrí: okolitá koža je farebná alebo ružová, často s cievami; šupinaté znamienko môže byť ružové alebo červené a môže byť zamenené za ekzém; pevné, bledé znamienko; neustálej krvácanie a mokvanie

Karcinóm

Karcinóm dlaždicových buniek alebo RCC je tiež rakovina kože, ktorá sa objaví na oblasti kože, ktoré utrpeli v priebehu rokov, poškodenie slnkom. Avšak, osoba môže dostať rakovinu kože kdekoľvek na tele, vrátane vnútra úst. Na rozdiel od karcinómu z bazálnych buniek, spinocelulárny karcinóm môže metastázovať. Príznaky sú: drsný jednorazové kopuly, ktoré často presahujú a tvoria krusty; červenkasté, pomaly rastúce šupinaté škvrny; rana, ktorá sa nehojí a stále sa vracia;

Melanóm

Melanóm je najnebezpečnejší forma rakoviny kože. Ľudia môžu ju môžu zameniť za normálne znamienko, avšak je to veľmi nebezpečné. Príznaky: znamienko je asymetrické; je nepravidelné alebo má rozmazané hranice; znamienko obsahuje rôzne farby; rýchlo rastie, svrbí a bolí

Diagnostika a liečba

Diagnostika rakoviny kože by mala pomôcť. Osoba by si mala urobiť prieskum tela od hlavy až k päte aspoň raz za mesiac. Ak zistíte, že je niečo podozrivého, je dôležité ísť za svojím dermatológom, ktorý môže urobiť odborné vyšetrenie.

Existuje mnoho foriem liečby rakoviny kože. Fungujú na to lieky, ale aj ďalšie procedúry. Ďalšia postupom je chirurgia, ktorá odstraňuje rakovinu vrstvu po vrstve, kým všetky nezmizne. Dermatológovia by mali byť špeciálne vyškolení na vykonanie týchto operácií. Ďalšie liečby sú: chemický peeling, pri ktorom je kyselina aplikovaná na nádory a horné vrstvy kože; cryosurgery, ktorý zabíja rakovinové bunky tak, že dôjde k zmrazeniu; laserová operácia, ktorá narušuje bunky spaľovaním a fotodynamická chirurgie, ktorá využíva svetlo k zničeniu buniek.

Rakovina je nebezpečná a rozhodne by sa tieto príznaky nemali podceňovať. V opačnom prípade by to mohlo dopadnúť veľmi zle. Pre istotu zdieľajte informácie medzi svojich priateľov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 14. februára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.