Rozmaznávajte ich mastnejšími krémami s avokádom, bambuckým maslom či hrejivým zázvorom a rovnako ako v lete im pravidelne doprajte pedikúru. Bradavice alebo mykózy potom riešte priamo s kožným lekárom.
Starostlivosť o chodidlá zďaleka nie je iba kozmetickou záležitosťou, ale ide predovšetkým o prevenciu mnohých kožných problémov. Medzi tie časté, ktoré naše chodidlá môžu stretnúť, patria kurie oká, plesne, otlaky z topánok alebo zarastajúce nechty.
Napríklad plesne na nechtoch, ktoré má takmer polovica populácie, môžete riešiť práve s pedikérkou. Tá by mala pleseň bezpečne rozpoznať, klienta na to upozorniť a odporučiť mu vhodný prípravok na liečbu ochorení..
Bradavice
Mykózy rozšírené po celom chodidle alebo vírusové bradavice už však patria k problémom, ktoré by mal riešiť priamo kožný lekár. Bradavice sú kožným ochorením, ktoré vyvoláva vírus HPV. Prenášajú sa priamym alebo sprostredkovaným stykom zdravej kože s kožou alebo jej čiastočkami, ktoré obsahujú spomínaný vírus.
K nákaze bradavicami potom veľmi často dochádza vo verejných plaveckých bazénoch a sprchách. Doba od vniknutia vírusu do kože až do vzniku bradavice však býva rôzna, pohybuje sa od niekoľkých týždňov až do niekoľkých mesiacov.
Pri liečbe bradavíc je však nutné brať do úvahy ich nevyspytateľné správanie. U niekoho totiž bradavice zmiznú dokonca bez liečby, u iného sa aj po odstránení opakovane vracajú.
Mykóza môže deformovať nechty
Čo sa týka mykózy, k nákaze najčastejšie dochádza buď z iných mykotických ložísk na koži, stykom z infikovanými predmetmi alebo od iného človeka. Faktory, ktoré prispievajú k nákaze, sú poruchy bunkovej imunity, poruchy cirkulácie, neuropatia, cukrovka, poranenia kože, vlhko aj časté namáčanie nôh.
Necht postihnutý mykózou je spravidla žltkastý, zhrubnutý až drobivý, môže sa deformovať a strácať lesk. Často tieto zmeny začínajú od okraja nechtu a postupujú smerom dole až na celý necht. V krajnom prípade môžu mykózy viesť dokonca k odlúčeniu nechtu
Hĺbkový peeling alebo suchá pedikúra
Aj v zime by sme si minimálne raz za mesiac mali dopriať starostlivosť skúsenej pedikérky a podstúpiť buď mokrú či suchú metódu starostlivosti o chodidlá.
Suchá pedikúra sa stará o chodidlá len pomocou niekoľkých druhov brúsok. A pri mokrej pedikúre sa chodidlá vopred namáčajú v kúpeli, aby sa z nich ľahšie mohla dostať odumretá koža.
Každodenná domáca starostlivosť
Okrem zásahu pedikérky približne raz do mesiaca je však na mieste aj každodenná domáca starostlivosť o chodidlá. V chladnejšom ročnom období sa vám osvedčia skôr mastnejšie krémy s hutnejšou textúrou, ktoré majú na chodidlá regeneračné a hydratačné účinky
Skvele fungujú aj prípravky s bambuckým maslom, papájou, kokosovým alebo avokádovým olejom. Ideálne je aplikovať krém alebo maslo raz denne, po večernom kúpeli. Chodidlá poriadne premazať hrubšou vrstvou prípravku, zabaliť do igelitového vrecka, navliecť do ponožiek a nechať na nohách pôsobiť okolo 15-20 minút