Aj obyčajná voda dokáže zabiť vášho psa. Na toto by mal brať ohľad každý majiteľ

Zdieľať
pes

Leto sa nám blíži a vysoké teploty dávajú zabrať nielen nám, ale aj našim domácim miláčikom. O tom, že by sme ich v  horúcich dňoch nemali brať na dlhé prechádzky a už vôbec nie ich nechávať v rozpálenom aute, snáď všetci dobre vedia. Aké nebezpečenstvo však na nich ešte číha?

Hoci by sa mohlo zdať, že je pre nich v tejto horúčave voda to najlepšie, opak je pravdou. Aj napriek tomu, že pre našich štvornohých kamarátov je pitný režim rovnako dôležitý ako pre nás, hrozí im otrava vodou a môže to postihnúť ktoréhokoľvek psa.

K otrave dochádza vo chvíli, keď pes vypije až príliš veľké množstvo vody, pričom sa tomuto javu inak hovorí aj hyperhydratácia. Môže k tomu dôjsť vo chvíli, keď sa so svojim psom hráte napríklad vo vode a on pod náporom tepla a radosti prehltne väčšie množstvo vody za krátky čas. Riziko sa môže objaviť aj vo chvíli, keď dávate svojmu psiemu parťákovi napiť z hadice. Pes v zápale hry nedokáže rozpoznať, že prijal viac vody, než jeho organizmus dokáže spracovať.

Voda sama o sebe nie je škodlivá, pokiaľ teda hovoríme o úplne čistej a nezávadnej vode. Riziko sa však ukrýva v iónoch, ktoré sú vo vode obsiahnuté a ktorými sa dá predávkovať. Pri väčšej konzumácii vody sa zriedi krvná plazma a bunky vo vnútri tela sa začnú nalievať tekutinou, čo spôsobí ich poškodenie. Bohužiaľ predávkovanie a nerovnováha medzi iónmi, sa prejavuje predovšetkým opuchom mozgu, a pokiaľ vy, ako majiteľ, nezasiahnete včas, riskujete tým život svojho psa.

Ako rozpoznať, že váš pes sa predávkoval vodou? Zobrazia sa tieto príznaky:

  • zvracanie
  • letargia a strata koordinácie
  • nadmerné slinenie a močenie
  • „sklenené“ oči
  • bledé sliznice
  • rozšírené zrenice
  • kŕče a nadutie
  • problémy s dýchaním
  • bezvedomie

Ak na svojom psovi spozorujete niektorý z týchto príznakov, ide doslova o minúty, preto okamžite vyhľadajte pomoc veterinára. Keď zareagujete včas, máte veľkú šancu na to, že váš psík intoxikáciu prežije. Bohužiaľ aj pri rýchlom jednaní sa môže stať, že hoci veterinár vášho miláčika zachránil, bol poškodený jeho mozog a váš psík už nikdy nebude taký, aký býval. Dbajte teda na zvýšenú opatrnosť a prevenciu. Je dôležité, aby váš psík mal celý deň prístup k miske s vodou a nikdy by nemal vypiť celú misku naraz. Nikdy tiež nenechajte, aby sa váš pes hral dlhú dobu vo vode.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané