Afty, nepríjemné ochorenie, ktoré občas trápi väčšinu z nás. Kde vznikajú, aká je príčina a ako sa ich zbaviť?

Zdieľať
afty

Poznáme to všetci. Z ničoho nič začneme mať nepríjemný pocit v časti našej ústnej dutiny, a keď sa pozrieme do zrkadla, objavíme malý, väčšinou biely či žltkastý, vriedok – aftu. Afty sú jedným z najčastejších ochorení dutiny ústnej, celosvetové štatistiky uvádzajú, že na ne trpí až štvrtina populácie, väčšinou deti a mladí ľudia do tridsiatich rokov. Aj keď sú afty alebo stomatisis aphtosa ochorením, ktoré obvykle trvá len niekoľko dní, sú veľmi nepríjemné, pretože znepríjemňujú prehĺtanie, žuvanie i rozprávanie.

Kde afty vznikajú?

Afty najčastejšie vznikajú v mieste, kde nie je sliznica na svojom povrchu dostatočne keratinizovaná, obvykle na poschodí, spodnej strane jazyka, všeobecne v prednej časti našej ústnej dutiny, prípadne aj na mandliach. Ich vznikanie zaznamenáme obvykle už niekoľko dní pred vlastným objavením vriedku, sliznica tu je citlivá až bolestivá, nepríjemne svrbí. Aj keď väčšine ľudí sa afty objavujú jednotlivo, môže sa ich v našich ústach objaviť aj niekoľko naraz. Afta má najskôr podobu akéhosi pľuzgieriku, ktorý za krátku dobu spľasne a premení sa na malý vriedok. V prevažnej väčšine prípadov afta za niekoľko málo dní, cca týždeň, samovoľne vymizne, bez zanechania akejkoľvek jazvy.

Príčin je mnoho

Prečo afty vznikajú, nie je dodnes celkom jasné. Zdá sa ale, že častejšie postihujú jedincov, ktorí majú určitým spôsobom narušenú imunitu, ktorá ovplyvňuje ústnu mikroflóru. Vzhľadom na skutočnosť, že sa afty často objavujú u žien v období pred menštruáciou, predpokladá sa, že sa na ich vzniku podieľajú aj hormonálne výkyvy. Aftami tiež viac trpia fajčiari a ľudia so strojčekom či ústnymi protézami, pravdepodobne kvôli vyššiemu množstvu škodlivých baktérií usadených v ich ústnej dutine. Na vznik áft má negatívny vplyv aj nedostatok vitamínu B, kyseliny listovej či železa. Pozitívna je aspoň skutočnosť, že nejde o nákazlivé ochorenie.

Čo pomáha?

Pokiaľ nás ale afta postihne, viac než čo je jej príčinou, nás zaujíma otázka, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť. Ako takmer vždy môžeme zvoliť dve cesty, prírodnú alebo prostredníctvom medikamentov. V lekárni je možné kúpiť veľké množstvo najrôznejších dezinfekčných prostriedkov, ktoré pomáhajú odstrániť z ústnej dutiny škodlivé baktérie, a zabraňujú tak vzniku zápalov. Kúpiť je možné aj lokálne anestetiká, ktoré zmierňujú bolesť. Vo výnimočných prípadoch môžu byť afty väčšie, veľmi bolestivé a u detí môžu spôsobovať aj horúčky. V tomto prípade, alebo ak sa u vás afty objavujú niekoľkokrát ročne, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

Z prírodných prostriedkov sa na liečbu áft odporúčajú napríklad výplachy slanou vodou či cmúľanie ľadu, ktoré pomôže so znecitlivením postihnutého miesta. Prospešná je aj konzumácia probiotických výrobkov či žuvanie sladkého drievka. Počas výskytu áft je naopak vhodné nekonzumovať príliš korenené jedlá, citrusové plody a vyvarovať sa aj žuvaniu žuvačiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané