Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aby vás netrápili bolestivé popraskané kútiky, čo pomôže?

reklama:

Často vám môžu veľa vadiť aj pri jedle a pití. ..

56fa3b4d c69c 4921 b16f 470d0a0a0a67 usne preview.jpg

Čo je ich príčinou a ako sa ich zbaviť?

Bolestivosť kútikov je spôsobená zápalovým ochorením pier, ktoré postihuje niekedy len jeden, ale niekedy aj obaj ústne kútiky. Popraskané a bolestivé kútiky poznajú najmä ľudia so životosprávou, kde chýbajú niektoré dôležité zložky výživy. Najčastejšie to býva zinok, železo a vitamíny skupiny B. Tento problém sa objavuje prevažne v detskom veku. Podporiť jeho vznik môžu aj vonkajšie vplyvy, napríklad chladné a veterné počasie, alebo naopak horúco a vlhko. V neposlednom rade potom tiež psychické vypätie a stres, ale aj časté užívanie antibiotík .

Popraskané a bolestivé kútiky v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny
Aj zhoršená kvalita našej starostlivosti o ústnu hygienu sa môže prejaviť vznikom tejto nepríjemnosti, možno ju teda tiež označiť za jednu z možných príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. Infekcia tak pochádza najmä z úst, ktorých prostredie samo o sebe probléme napomáha. Zapálené kútiky radíme rozhodne neolizovat, prvou pomocou môže byť napríklad pravidelné premazávanie bežne predávaným jelením lojom. Odborníci upozorňujú, že ľudia si niekedy pletú zanietený kútik s ochorením nazývaným herpes, to je však už vírusové ochorenie .

Príznaky bolestivých ústnych kútikov, ich liečba a prevencia
Kútiky sa prejavia začervenaním a bolestivosťou na rozhraní sliznice úst a pier. Typická je tiež prasklina uprostred. Kútiky sú svrbivé a môžu byť pokryté žltohnedou chrastou, mokvať alebo aj krvácať. Môžu byť tiež upozornením organizmu na vážnejšie choroby, ktoré v tele prebiehajú, čo môže byť napríklad Crohnova choroba alebo anémia . Základ liečby potom tvoria pravidelné nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred nanesením vždy postihnuté miesta vydezinfikujte, najlepšie bórovou vodou či inými roztokmi, ktoré vám odporučia v lekárni.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. mája 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.