Často vám môžu veľa vadiť aj pri jedle a pití. ..
Čo je ich príčinou a ako sa ich zbaviť?
Bolestivosť kútikov je spôsobená zápalovým ochorením pier, ktoré postihuje niekedy len jeden, ale niekedy aj obaj ústne kútiky. Popraskané a bolestivé kútiky poznajú najmä ľudia so životosprávou, kde chýbajú niektoré dôležité zložky výživy. Najčastejšie to býva zinok, železo a vitamíny skupiny B. Tento problém sa objavuje prevažne v detskom veku. Podporiť jeho vznik môžu aj vonkajšie vplyvy, napríklad chladné a veterné počasie, alebo naopak horúco a vlhko. V neposlednom rade potom tiež psychické vypätie a stres, ale aj časté užívanie antibiotík .
Popraskané a bolestivé kútiky v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny
Aj zhoršená kvalita našej starostlivosti o ústnu hygienu sa môže prejaviť vznikom tejto nepríjemnosti, možno ju teda tiež označiť za jednu z možných príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. Infekcia tak pochádza najmä z úst, ktorých prostredie samo o sebe probléme napomáha. Zapálené kútiky radíme rozhodne neolizovat, prvou pomocou môže byť napríklad pravidelné premazávanie bežne predávaným jelením lojom. Odborníci upozorňujú, že ľudia si niekedy pletú zanietený kútik s ochorením nazývaným herpes, to je však už vírusové ochorenie .
Príznaky bolestivých ústnych kútikov, ich liečba a prevencia
Kútiky sa prejavia začervenaním a bolestivosťou na rozhraní sliznice úst a pier. Typická je tiež prasklina uprostred. Kútiky sú svrbivé a môžu byť pokryté žltohnedou chrastou, mokvať alebo aj krvácať. Môžu byť tiež upozornením organizmu na vážnejšie choroby, ktoré v tele prebiehajú, čo môže byť napríklad Crohnova choroba alebo anémia . Základ liečby potom tvoria pravidelné nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred nanesením vždy postihnuté miesta vydezinfikujte, najlepšie bórovou vodou či inými roztokmi, ktoré vám odporučia v lekárni.