Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

9 najhorších bolestí, ktoré môže človek zažiť a ktoré sú tak neznesiteľné

reklama:
bolesť
bolesťwww.gettyimages.com

Bolesť je jasným signálom kedy nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Vďaka bolesti dokážeme rozpoznať ako ďaleko môžeme s naším telom zájsť. Je to ako keď sa popálite, keby vás to nepálilo, nechali by ste ruku v ohni a ruka by vám zhorela. Preto pri pocite popálenia telo vyšle do mozgu signál, že to bolí a vy viete, že máte ruku odtiahnuť. Bolesťou sa telo akoby chráni. Avšak existujú rôzne druhy bolestí, od tých malých a krátko trvajúcich až po tie silné, intenzívne a dlho trvajúce bolesti. Bolesti, môžu byť aj chronické, to sú tie, ktoré sa každodenne opakujú. Samozrejme každú bolesť treba riešiť, telo sa nám snaží naznačiť, že s niečím bojuje. Preto treba hneď konať. Prinášame  vám 9 najhorších bolestí, ktoré môžete zažiť a ktoré sú tak silné, že niekedy máte aj chuť to ukončiť.

Infarkt

infarkt
infarktwww.gettyimages.com

Ak dostanete infarkt, ste ešte jeden zo šťastlivcov, ak vyviaznete živý. Bolesť sa pri infarkte sústredí na stred hrudníka, obvykle je popisovaná ako stiahnutie alebo pocit ťažkosti, ktorý je tak príšerný, že vďaka nemu môže celý organizmus zlyhať. Bolesť sa môže javiť ako naozaj zlé zažívacie ťažkosti, prípadne sa môže preniesť do čeľuste, krku, chrbta, rúk alebo brucha. Ak vznikne podozrenie na to, že by niekoho mohol postihnúť infarkt, je nutné okamžite volať pohotovosť.

Rakovina

rakovina
rakovinawww.gettyimages.com

Väčšina ľudí, ktorí trpia rakovinou vo vysokom štádiu, zažívajú veľké bolesti, či už zo samotného nádoru alebo nežiaducich efektov liečby tohto ochorenia, či už chemoterapiou alebo ožarovaním. Aj keď býva bolesť veľmi nemilosrdná, nemusí to nutne znamenať, že ochorenie sa zhoršuje. Aj veľmi malý nádor, ktorý tlačí na isté nervové zakončenia, môže spôsobovať obrovskú agóniu, zatiaľ čo veľký a nebezpečný nádor môže spôsobovať malú, alebo dokonca žiadnu bolesť. Bolesť z rakoviny sa môže líšiť, pocitovo, dĺžkou trvania alebo intenzitou. Je to individuálne, ale zároveň je bolesti veľmi ťažké zabrániť aj v prípade pravidelného užívania predpísaných liekov proti bolesti.

Obličkové kamene

obličkové kamene
obličkové kamenewww.gettyimages.com

Pokiaľ niekoho zasiahnu obličkové kamene, je vysoko pravdepodobné, že bolesť bude naozaj otrasná. Rovnako je popisovaná ako náhla a nárazová, nesmierne ostrá, a to v nižšej časti chrbta alebo na boku brušnej dutiny, niekedy sa dokonca objaví aj v slabinách. Bolesti môžu trvať hodiny, ale prichádzajú v rôznych intervaloch, ktoré môžu obsahovať aj prestávky. Bolesť sa zvyčajne objaví uprostred noci a býva tak nepríjemná, že vo väčšine prípadov donúti pacienta, aby okamžite navštívil pohotovosť. V skutočnosti sú však tieto kamene väčšinou tak malé, že sa dajú aj vymočiť a práve vtedy prestáva bolesť ihneď ako sa ich telo zbaví.

Zlomené kosti

zlomenina
zlomeninawww.gettyimages.com

Veľmi obvyklý problém, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Tento problém je známy ako fraktúra a najčastejšími prípadmi sú polámané členky, bedrá, ruky a tiež zlomeniny nosa. Pokiaľ je zlomenina len malá, je možné, že človek nepociťuje žiadnu bolesť, ale všeobecne ide o veľmi bolestivé zranenie, a to najmä v prípade, že sa snažíte postihnutou časťou hýbať. Zlomené kosti sa môžu vyliečiť aj samy, ale vo väčšine prípadov musia byť narovnané alebo zafixované do istej pozície. Pravidlo, ktoré platí je, že čím ste starší a čím väčšia je zlomenina, tým dlhšie trvá jej celkové zhojenie.

Pásový opar

pásový opar
pásový oparwww.gettyimages.com

V skutočnosti sa to nezdá, teda minimálne pre ľudí, ktorí s pásovým oparom alebo herpesom nemajú skúsenosti. V skutočnosti však ide o úplne bežný problém, avšak veľmi nepríjemný a zároveň aj jeden z najbolestivejších. Za jeho vznikom stojí rovnaký vírus ako ten, ktorý má na svedomí kiahne. Bolesť, ktorú spôsobuje, je charakterizovaná ako brniaca a pálivá, obyčajne zasiahne iba jednu časť tela, avšak môže mať naozaj škaredé rozmery. Bolesť môže byť natoľko intenzívna, že jemný dotyk dokáže spôsobiť bodavý pocit trvajúci celé minúty.

Hortonov syndróm ( bolesť hlavy)

bolesť hlavy
bolesť hlavywww.gettyimages.com

Táto diagnóza sa dá prirovnať k predstave, že by ste museli zažívať pôrod každý deň aspoň dvakrát počas dvoch týždňov.Táto bolesť hlavy sa tiež nazýva samovražedná bolesť hlavy, pretože dokáže byť natoľko zničujúca, že niektorých svojich pacientov doviedla až k tomuto krajnému riešeniu. Bolesti prichádzajú veľmi náhle bez akéhokoľvek varovania a objavujú sa najmä v oblasti očí. Ich trvanie môže byť od pätnástich minút až po tri príšerné hodiny a viac. Táto diagnóza je známa ako najhoršia bolesť hlavy, dokonca horšia než akékoľvek štádium migrény.

Artritída

artritída
artritídawww.gettyimages.com

Ľudia s artritídou zvyčajne trpia bolesťami kĺbov v bedrách, kolenách, zápästiach alebo prstoch. Bolesť môže prísť veľmi nárazovo a často sa spája aj s bolesťami svalov a stuhnutím jednotlivých kĺbov. Povediac o liečbe artritídy je úplne jedno akým typom jednotlivec trpí, dôležité je neustále precvičovanie končatín. Typ cvičenia, ktoré najviac prospieva postihnutej oblasti zvyčajne vyberá lekár alebo fyzioterapeut.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.