Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 vecí, ktoré Vám o menopauze pravdepodobne nikto nepovedal!

reklama:
00 40.jpg

Menopauza. Počujete toto slovo a okamžite vidíte obrazy návalov horúčosti, nulové chuti na sex a všeobecný pocit, prečo sa Vám to deje? Ale nestraťte svoje pohodlie ešte – nie je to všetko tak čierne, ako sa zdá. Tu je všetko, čo Vám o menopauze pravdepodobne nikto nepovedal (viete, ten čas v živote ženy – obvykle okolo 52 rokov – keď jej vaječníky prestanú produkovať estrogén), vrátane niekoľkých vedľajších účinkov.

1. Vaša cvičebnej tréningy sa možno budú musieť zmeniť.

01 18.jpg

„Mnoho žien príde do mojej kancelárie a hovorí, že naberajú na váhe a nemôžu schudnúť, nech sa snaží akokoľvek,“ hovorí Keri Peterson, lekárka v nemocnici Lenox Hill v New Yorku. „Čo si neuvedomujú, je to, že keď sa ich hormóny zmení tak drasticky, ako len môžu pri menopauze, zmení sa aj ich telo – a tak by sa mali zmeniť aj ich cvičebný návyky.“ Takže ak ste niekto, kto bol vždy kardio kráľovnou a vyhýbali ste sa posilňovanie, teraz je na čase, aby ste s posilňovaním začali. Nielen, že to pomôže opäť vytvarovať Vašej postavu, ale Dr. Peterson hovorí, že to pomôže vybudovať aj pevnú kostnú hmotu, ktorá je stále dôležitejšie pre ženy v starobe.

2. Chuť na sex nemusí nutne úplne zmiznúť.

03 15.jpg

Ide o bežnú sťažnosť spojenú s menopauzou, ale my sme tu, aby sme Vám povedali, že Vaše meradlo pre sexuálne potešenie nie je ešte úplne odsúdené. Áno, je určite možné, že sa Vaše libido zníži – to len preto, že keď narazíte na menopauzu, hladiny estrogénu v tele dramaticky klesajú. „Estrogén napĺňa epitel, alebo ak Vašu vaginálnu podšívku, takže keď množstvo estrogénu klesá, vaginálne výstelka sa vytráca,“ hovorí Wulf Utian, zakladateľ a lekársky riaditeľ pre Severoamerickou menopauzovou spoločnosť. „Keď nastane pohlavný styk, povrchové bunky, ktoré sú veľmi tenké, sa zotaví a nervové zakončenia sa stanú odkrytá, čo môže dokonca spôsobiť bolesť.“

Ale je tu aj dobrá správa: Je to situácia „získaj, alebo stratí“, vysvetľuje Dr. Utian. „Ak je žena v aktívnom sexuálnom vzťahu a pokračuje týmto spôsobom, často spôsobuje, že vaginálny podšívka sa začne chrániť sama, pretože jej použitím ju stimulujete“ hovorí. „Je to, ako keď sa Vám tvoria pľuzgiere a mozole na rukách, keď hráte tenis – pokožka vytvára ochrannú bariéru, pretože ju používate.“

To znamená, že ak máte sex pravidelne a stále trpíte bolesťami (a nemali ste dlhú prestávku), Dr. Utian hovorí, že pravdepodobne len potrebujete extra dávku estrogénu, ktorá Vám pomôže zmierniť tento problém.

3. V skutočnosti môžete ešte otehotnieť.

03 15.jpg

Dobre, tak nemôžete otehotnieť, akonáhle dôjde k menopauze – čo nie je technicky až do doby, kedy ste nemali menštruačný cyklus po dobu 12 mesiacov, čo znamená koniec plodnosti – ale je to možné počas perimenopauzy. Perimenopauza sa deje tesne pred menopauzou a hoci je stále extrémne ťažké otehotnieť, potom Tara Allmen, národné certifikačné lekárka pre menopauzu v New Yorku, hovorí, že nie ste ešte úplne proti otehotneniu chránení, kým nedosiahnete úplné menopauzálny fáza, kedy vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. Takže ak si už neželáte ďalší prírastok do rodiny, uistite sa, že používate ochranu.

4. Môžete byť náchylnejší k pohlavným chorobám.

04 10.jpg

Akonáhle ženy zasiahne menopauza, často prestanú používať všetky formy ochrany, pretože nemôžu otehotnieť. Ale to môže byť v istom ohľade chyba, ak Vy a Váš partner nevediete zrovna monogamný vzťah. Nezabudnite, že možnosť chytiť pohlavne prenosné choroby nikdy nevyprší a Dr. Allmen hovorí, že sa v skutočnosti môžete s väčšou pravdepodobnosťou chytiť infekciu, ak máte nechránený sex s niekým, kto jej bol vystavený. „Pretože podšívka vagíny môže byť kvôli neprítomnosti estrogénu krehkejšie a tenšie, je tu častejšie riziko infekcie,“ vysvetľuje.

Lekcie pre Vás! Nezáleží na tom, aký je Váš vek, nezabudnite na bezpečný sex.

5. Vaše vlasy sa môžu stenčiť.

05 8.jpg

Ak máte od prírody husté a nepoddajné vlasy, a vždy ste snívali o ľahších, tenších vlasoch, dobre, Váš sen sa pravdepodobne asi splní. Mnohé dámy v menopauze zisťujú, že sa ich vlasy stenčujú a Dr. Utian hovorí, že je to preto, že Vaše telo teraz produkuje extra androgén, hormón, ktorý hrá úlohu v mužských rysoch a reprodukčné aktivite. „Niektoré ženy majú prirodzene lepšiu schopnosť produkovať mužský hormón ako ženský hormón, takže pri menopauze a poklese hladiny estrogénu môžu zaznamenať ďalšie fyzické vlastnosti, ako sú tenšie vlasy, či ochlpenie nad hornou perou.“ A keď nemôžete zmeniť, koľko androgénu produkuje Vaše telo – je to genetická vec – doktor Utian hovorí, že môžete s Vaším lekárom porozprávať o predpise estrogénu, ktorý pomôže vyvážiť Vaše hormonálne hladiny späť na úroveň, na ktorú ste zvyknutí.

6. Váš spánok sa môže stať nepravidelným.

06 6.jpg

Je čas na predčasné chodenie do postele, pretože budete chcieť extra čas, aby ste si dopriali kvalitný spánok. Dr. Peterson hovorí, že výskum ukazuje, že 32 až 40% žien v počiatočných štádiách menopauzy má narušený spánok a toto percento sa v neskorších štádiách zvyšuje na 38 až 46%. Je to vedľajší účinok, ktorý zvyčajne, aj keď nie vždy, vyplýva z nočného potenia žien. Nočným potením sa mieni návaly horúčavy, ktoré sa objavujú najmä v noci.

„To všetko sa môže rýchlo zmeniť na efekt snehovej gule,“ hovorí doktor Utian. „Nekvalitné a prerušovaný spánok nie je priamym dôsledkom menopauzy – je to viac sekundárna príznak – ale môže viesť k ďalším problémom, ako je podráždenosť, zlá pamäť, úzkosť a smútok.“ Urobte preventívne útok proti všetkým týmto príznakom tým, že pôjdete do postele skôr. Aj keď sa zobudíte, stále budete mať možnosť a dostatok času na kvalitný spánok.

7. Môžete pocítiť bolesti.

07 5.jpg

Nanešťastie nástup menopauzy môže spôsobiť viac telesné bolesti, než by sme si priali. Výskumy ukazujú, že 50 až 60% menopauzálnych žien hlási bolesti kĺbov, akonáhle ich hladina estrogénu klesla, a iné štúdie ukazujú, že u žien, ktoré trpeli chronickými migrénami pred menopauzou, sa tento stav často ešte zhoršil. Na druhú stranu je tu aj dobrá správa: Doktor Peterson hovorí, že ak trpíte iba epizodickými bolesťami hlavy, rovnaký výskum ukazuje, že sa Vaše príznaky môžu v menopauze zlepšiť. Naozaj dobrá správa! Ak sú Vaše kĺby bolestivé, jednoduchý predpis estrogénu od Vášho doktora by mohol byť liekom, ktorý potrebujete.

8. Nemusíte pocítiť žiadne vedľajšie účinky.

08 4.jpg

„U najmenej jednej tretiny žien neexistuje nič – žiadne symptómy,“ hovorí doktor Utian. „Mnoho žien sa ocitne v menopauze aj bez toho, aby zažívali jej najčastejšie príznaky – návaly horúčavy a nočné potenie.“ Ak nie ste jednou z tých šťastných (33,3%), neznepokojujte sa – nie ste nutne odsúdení k zániku. Dr. Utian hovorí, že ďalšie tretina žien síce zažije príznaky menopauzy, ale uvedomí si, že nemajú zrovna negatívny dopad na ich fungovanie. Posledná tretina, bohužiaľ, musí bojovať s menopauzy problémami, ktoré môžu narušiť ich každodenný život. V takom prípade by ste mali okamžite navštíviť svojho lekára a konzultovať s ním prípadnú pomoc.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 15. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.