Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 signálov, že trpíte intoleranciou na lepok, ktoré každý ignoruje

reklama:
00 24.jpg

Neznášanlivosť lepku je v poslednej dobe stále viac skloňované slovné spojenie. Ako si mnoho ľudí môže myslieť, neznášanlivosť lepku nie je potravinová alergia a neznamená celiakii. Skôr je to stav čreva, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkový životný štýl.

Podľa Food Renegade nestrávený lepok (najmä pšenice a iných obilnín) je v črevách telom považovaný za cudzí predmet, ktorý dráždi črevá a mikroklky na stene tenkého čreva. Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku, samozrejme tieto môžu znamenať aj niečo iné avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa.

bolesť brucha

Ako sa hovorí načúvajte svojim črevám. Zažívacie problémy sú možno najvýraznejšie známkou neznášanlivosťou lepku. Potom, čo zjete potraviny obsahujúce lepok, môžete najpravdepodobnejšie zažívať plynatosť, nadúvanie, hnačka alebo zápchu. Poškodenie sliznice tenkého čreva v dôsledku konzumácie potravín obsahujúcich lepok, môže viesť k zlému vstrebávaniu minerálov, vitamínov a iných výživných látok z jedla, ktoré jete.

01 30.jpg

závraty

Mnoho ľudí s neznášanlivosťou lepku zažívajú zahmlievanie pred očami
dezorientáciu a podivný pocit, že stratili rovnováhu.

02 24.jpg

striedanie nálad

Ak vaše črevá nie sú spokojné s potravinami, ktoré jete, potom váš mozog bude Taky nespokojný. Ľudia s neznášanlivosťou lepku často pociťujú nevysvetliteľne podráždenosti, úzkosti, alebo rozrušenie. The New England Journal of Medicine uviedol 55 chorôb spôsobených konzumáciou lepku, ktorý zahŕňal

03 20.jpg

chronická migréna

Bolesti hlavy sú bežné pre osoby s neznášanlivosťou lepku. Aj keď to nie je spojené s jedným špecifickým typom bolesti hlavy, zvyčajne sa vyskytuje v intervale 30 až 60 minút po jedle. Časté migrény môžu tiež viesť k rozmazané videnie a bolestiam okolo očných jamôk.

04 18.jpg

svrbenie kože

Pri problémoch čreva spracovať lepok, dochádza k zápalu, ktorý môže sa navonok „odhaliť“ cez kožu. To je dôvod, prečo je citlivosť lepok často spojená s kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy a lupienka. Imunitný systém reaguje na tráviaci systém tým, že vytvorí protilátky, ktoré môžu spôsobiť suchú, a svrbiacu pokožku.

05 16.jpg

fibromyalgia

Fibromyalgia je chronické ochorenie, ktoré postihuje väčšinou ženy a spôsobuje rozšírené bolesti svalov, šliach a väzov. Podľa mnohých odborníkov môže odstránenie alebo aspoň zníženie konzumácie lepku mať za následok zmiernenie bolestí pri fibromyalgii

06 14.jpg

chronická únava

Cítite sa unavení, dokonca aj keď si doprajete 8-9 hodinový spánok? Aj to môže signalizovať, že neznášate lepku. Vaše telo je vždy zapálené a vynakladá svoju energiu na snahu vysporiadať sa s nežiaducimi proteínmi lepku, vaša energia sa minie oveľa rýchlejšie, než je zvyčajne.

07 11.jpg

Intolerancia na laktózu

Obe intolerancia majú podobné príznaky a je pravdepdoobné, že ak trpíte intoleranciou na laktózu, tak neznášanlivosť na lepok nebude ďaleko.

08 10.jpg
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 26. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.