8 najväčších klamstiev o akné, ktoré ste už počuli

Zdieľať
akné

Pre každého z nás je akné doslova nočnou morou, ktorá sa pravidelne objaví v čase, keď je to najmenej vhodné. Keď sa akné objaví, je úplne jedno, že jeho nositeľkou je násťročné dievča, dospelá žena alebo muž, vždy je jednoducho nevítané. Na internete môžeme nájsť nespočetné množstvo rád, ako sa akné zbaviť, ale predovšetkým tí, ktorí majú citlivú pleť, by na niektoré tipy a triky nemali dávať a radšej si zvoliť svoju vlastnú vyhovujúcu metódu. Preto hoci sa snažíme viac, v niektorých prípadoch môže byť nadmerná starostlivosť skôr na škodu než na úžitok. A práve preto sme si pre vás pripravili zoznam 8 mýtov o akné, ktoré na internete nájdete, a nie sú vôbec pravdivé.

Mýtus: To, čo jete, nemá žiadny vplyv na akné

Predtým sa hovorievalo, že medzi našou stravou a akné neexistuje žiadny vzťah a teda je úplne jedno, čo jeme. Vedci však túto nepodloženú myšlienku vyvrátili. Produkty s vysokým glykemickým indexom, rovnako ako hormóny obsiahnuté v mlieku, môžu spôsobovať akné a upchávať naše póry.

Mýtus: Fajčenie spôsobuje akné

Hoci existuje celý rad zdravotných rizík spojených s fajčením, ako je napríklad rakovina či pľúcne ochorenie, akné medzi ne nepatrí. Fajčenie však spomaľuje proces regenerácie pokožky a preto trvá dlhšie, než sa akné zahojí.

Mýtus: Líčenie spôsobuje akné

V tomto prípade je to pravda tak napoly. Nie všetky kozmetické produkty sú pre našu pleť zlé. Skúste nabudúce teda zvoliť produkty, ktoré sú označené ako nekomedogénne, pretože práve tie sú špeciálne vyrobené pre problematickú pokožku. Pokiaľ vás často trápi akné, vyvarujte sa všetkých výrobkov obsahujúcich alkohol, ktorý našu pleť vysušuje, a oleje, ktoré naopak zanesú póry.

Mýtus: Opálenie pomáha v boji proti akné

V skutočnosti to môže byť skôr naopak. UV lúče môžu naše akné iba zhoršiť. Radšej sa teda priamemu slnku nevystavujte a hlavne použite opaľovací krém s vysokou ochranou.

Mýtus: Stres spôsobuje akné

To je bohužiaľ aj mylná predstava. Je to podobný prípad ako pri fajčení, stres môže iba za pomalú regeneráciu pokožky, nie za samotný vznik akné.

Mýtus: Akné vylieči časté umývanie tváre

Akné a čierne bodky sú výsledkom upchatia pórov, takže umývanie tváre nijako póry nevyčistí ani nevylieči. Nadmerné umývanie tváre môže skôr viesť k podráždeniu a akné iba zhoršiť. Na vyčistenie pleti radšej teda voľte napríklad čistiacu penu či gél, ktorý pleť nepodráždi a ani nevysuší.

Mýtus: Zubná pasta pomáha proti akné

Zubná pasta obsahuje chemikálie, ktoré spôsobujú mierne popáleniny, ktoré môžu určite akné vysušiť, ale aj podráždiť pokožku. Skúste teda radšej použiť prípravky na báze benzoylperoxidu, čo sú prípravky vyrobené priamo na liečbu akné.

Zbaviť sa akné nie je nikdy jednoduché, vždy však platia jasné pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať. Je dôležité pravidelne svoju pleť vždy ráno aj večer vyčistiť nejakou čistiacou emulziou, ktorá vám vyhovuje a akné si v žiadnom prípade nekrčiť či neškrabať a na tvár vždy siahať len s čistými rukami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané