Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 vecí, ktoré spôsobujú vrásky, viete, ktoré to sú?

reklama:

Práve na tvári býva pokožka najcitlivejšia.

Jednak k tomu prispieva tenkosť kože v niektorých partiách (oči, pery, uši), ale aj vplyv okolia (stres, smog, prach, slnečné žiarenie). Niet divu, že pri takomto záprahu vaša pleť trpí a vznikajú nové a nové vrásky.

Ale pozor, posledné výskumy dermatológov prichádzajú so zistením – že za veľa vrások si človek môže sám! Kožu totiž poškodzujú gestá a dotyky, ktoré robíte často každý deň.

Vrásky
www.gettyimages.com

Pretieranie očí keď ste unavení

Toto gesto pôsobí pomerne nevinne. Ale pozor, zdanie klame! Podľa dermatológov trenie viečok (a pokožky v očnom okolí) narúša tvorbu kolagénu. Keď je ho nedostatok, koža stráca pružnosť a prepadá cez viečka ako roleta.

Ale to nie je všetko: Nevhodné „trenie“ viečok spôsobuje aj klasické líčenie. Rizikové je najmä používanie liniek, ktoré kožu okolo očí vyťahujú a vytvárajú na nej rôzne praskliny a ohyby.

Neustále žmúrenie

Oči ako čiarky … Presne tak vyzeráte, keď vám do tváre páli slnko a vy sa mu chcete ubrániť. Žmúrenie môže byť aj dôsledkom zlého zraku (a chýbajúcich okuliarov) alebo dlhá práca na počítači. Nech je to tak alebo onak, jedno je isté – žmúrenie vašej pleti neprospieva.

K svojim viečkam sa pritom správate, ako keď sa hráte s papierom od žuvačky. Raz ho muchláte, potom uhladzujete, zase muchláte, uhladzujete … A potom sa jedného dňa roztrhne a váš pohľad stratí iskru. Preto ak máte sklony k žmúreniu, zájdite si na očné. Zachránite svoj zrak, kožu aj svoj mladistvý vzhľad!

Neustále pozeranie do mobilu

Život bez tejto „hračičky“ si mnohí nevedia predstaviť. Napadlo vám niekedy, že pozeranie do mobilu môže spôsobovať vrásky? Opakované skláňanie sa k prístroju namáha krčné svaly a spôsobuje vrásky.

Ak si chcete pozrieť telefón a uistiť sa, že vám nikto nevolal ani nepísal, dajte si ho priamo pred tvár. Krk si pravidelne ošetrujte prípravkami pre podporu kolagénu.

Skrývanie tváre

Sú situácie, kedy by sa človek najradšej niekam schoval. Preto nie je divu, že v určitých situáciách, napríklad pri plači, rozpakoch alebo pohnutých emóciách, človek skrýva tvár do dlaní.

Ruky tlačiace na tvár spôsobujú stratu kolagénu. Koža sa potom povolí a je náchylná k poškodeniu. Preto toto gesto robte len minimálne.

Žuvanie žuvačky

Čo je dobré pre zuby, nemusí byť ideálna pre pleť. Žuvačka vám síce krásne vyčistí chrup aj dych, ale ak si ju doprajete často, môže vám poškodiť pleť. Opakované preťažovanie tvárových svalov môže viesť k novým vráskam okolo úst.

Na žuvanie by si mali dať pozor hlavne ženy, ktoré podstúpili kozmetický zákrok (napríklad botox). Tento pohyb čeľustí môže zničiť hladký vzhľad kože, v horšom prípade môže spôsobiť aj presun podkožných výplní. Preto si žuvačku doprajte len výnimočne.

Srkanie zo slamky

Zubári (a milovníci bieleho chrupu) vám povedia, aby ste kávu pili slamkou, pretože jedine tak nebudete riskovať zafarbenie chrupu. Podľa dermatológov vám tento štýl popíjania len privodí nové a nové vrásky.

Sŕkanie a špúlenie pier vytvára okolo pusy drobné prasklinky, ktoré sa časom prehĺbia. Dajte preto prednosť klasickému popíjaniu nápojov, je to bezpečnejšie.

Spanie na bruchu

Táto  poloha je síce pohodlná, ale z pozície dermatológov nevhodná. Tvár máte v neprirodzenej polohe na vankúši. A ako sa pri spánku rôzne vrtí, koža na tvári sa stláča, naťahuje a vznikajú prvé záhyby, prasklinky a vrásky.

A nielen to! Pri spánku v tejto polohe telo zle vylučuje tekutiny. To sa ráno prejaví napríklad opuchmi okolo očí.

Čo s tým? Zmeňte polohu a ľahnite si na chrbát. Budete krajší aj zdravší.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. januára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.