Tradičná medicína nás učia používať byliny a rastlinné látky pre zahnanie choroby a podporu zdravého životného štýlu. Liečivé rastlinky sa používajú už pekných pár rokov a nie je nič jednoduchšie, keď vám rastú doma pod oknom. A zatiaľ čo západná medicína spolieha na lekárenskej produkty, východnej presadzuje prírodné lieky a byliny. Sami určite uznáte, ktorý smer je pre náš organizmus najprospešnejšie.
1. Nechtík lekársky
Měsíček je vytrvalá a krásna kvetina s oranžovými alebo žltými kvetmi. Kvety sú plné antioxidantov, ktoré dokážu bojovať proti rôznym nežiaducim radikálom v tele a ktoré dokonca dokážu zabrániť vzniku rakovinotvorných buniek. Nedávne štúdie navyše preukázali, že luteín, výťažok z nechtíka, môže zabraňovať nádorom alebo pomáhať pri ich liečení. A so svojimi protizápalovými účinkami dokáže poskytnúť úľavu pre podráždenú alebo popálenú pokožku. V neposlednom rade je aj vynikajúcim repelentom proti hmyzu.
2. Bazalka
Bylinka často využívaná talianskou kuchyňou má úžasné zdravotné prínosy pre naše telo. Je vynikajúcim zdrojom beta-karoténu, ktorý náš organizmus premieňa na vitamín A. Vitamín podporuje zdravie rýchlejším rastom buniek a lepšiu funkcií imunitného systému. Extrakt z bazalky alebo bazalkový olej tiež obsahuje eugenol, ktorý znižuje opuch a prináša úľavu pri bolesti kĺbov.
3. Žihľava dvojdomá
Po stáročia sa bylina používala na liečbu artritídy, alergie či rôznych infekcií, najviac pri zápale močových ciest. Žihľava je známa svojimi bodajícími chĺpky, ktoré dokážu nepríjemne popáliť ľudskú pokožku. Túto bylinu dnes vnímame skôr ako burina, ale v skutočnosti je veľmi chutná, dá sa pridať do mnohých pokrmov a naviac ešte úžasne liečivá.
4. Medovka
Příjemně voňavá bylina je bežne využívaná proti nespavosti, pretože má skvelé upokojujúce účinky. Nielen že si doprajete kvalitný spánok, ale zaženiete aj pocity úzkosti a zlepšíte trávenie. Zvonka sa dá využiť na liečbu áft a oparov. Medovka obsahuje antibakteriálne zložku eugenol, a preto jej často volia zubárovi ako prírodné dezinfekciu. Medovkou si môžete dochutiť šalát a alebo si vo večerných hodinách dopriať lahodný čaj.
5. Tymián
Bylina, pochádzajúci z Európy a Ázie, dokáže ako krásna rastlina zdobiť záhradku. Bylinka s antibakteriálnymi účinkami dokáže pomôcť pri liečbe tráviaceho systému, uprace bolesť v krku alebo zníži artritídu. Nedávne štúdie navyše preukázali, že tymián dokáže liečiť kožné problémy, napríklad akné a to oveľa účinnejšie a šetrnejšie, než plno lekárenských prípravkov. Výrazná chuť sa dá využiť ako k mäsám, tak k syrom, najlepšie pri zapekanie či grilovanie.
6. Šalvia
Bylinka, pôvodom z oblastí Stredozemného mora, je typická pre svoju farebnosť. Ako výluh sa často používa pri liečbe tráviacich problémov, svalových kŕčoch alebo psychických problémov. Šalvia obsahuje plno antibakteriálnych a antioxidačných zložiek, preto je veľmi užitočná pri podpore imunitného systému. Dokáže tiež zmierniť menštruačné kŕče a návaly horúčavy u žien. A podľa lekárskych expertov dokáže extrakt z tejto byliny pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby. Šalvia je bylina, ktorá prinesie do vašej záhrady radosť a zlepší chuť mnohých pokrmov.
7. Rudbekia (echinacea)
Echinacea je asi najviac využívanou bylinou aj v západnej medicíne. Domorodí Američania ju po stáročia používali na liečbu rán a infekcií. Echinacea je krásna kvetina s ružovými kvetmi. Po zbere je najlepšou voľbou ju ušitý a potom ako čaj podávať pri liečbe infekčných močových ciest, migrénach alebo nachladnutie. Extrakt z kvetov dokáže pri vonkajšej lokálnej aplikácii tiež krásne upokojiť pokožku a preto je ideálny napríklad po bodnutí hmyzom.
Všetky tieto bylinky sú veľmi nenáročné na pestovanie a väčšinou im vyhovujú aj všetky typy pôd, ktoré na záhradách bývajú. Pokiaľ ale nemáte k dispozícii záhradku, nesmutněte. Rovnako dobre ako na záhrade, idú tieto byliny pestovať aj v kvetináčoch, či už na balkónoch alebo okenných parapetoch.