Alkohol môže byť dobrý sluha, ale zlý pán. Dať si sem tam pohár vína, piva či obľúbeného drinku a pobaviť sa s priateľmi je pre mnohých nepostrádateľnou súčasťou spoločenského života. Na druhú stranu vám ale alkohol rozhodne nezlepší zdravie, nepomôže vášmu telu s regeneráciou, a dokonca môže tiež zhatiť všetku vašu snahu schudnúť. Prečítajte si preto 7 dôvodov, prečo prestať piť alkohol (nielen) pri diéte.
Prečo sa vyhnúť alkoholu?
Alkohol vám pri diéte nepomôže. Ak sa snažíte schudnúť, ale vaša nálada sa pohybuje pod bodom mrazu, potom možno váhate nad tým si diétu spríjemniť a urobiť veselšie s pohárom vášho obľúbeného alkoholu. Nálada sa po vypití najskôr zlepší, ale nižšie nájdete hneď niekoľko dôvodov, prečo takéto konanie nemusí viesť k zhodeným kilogramom.
- Alkohol je plný kalórií – ak chcete schudnúť, potom je nevyhnutné držať sa základného pravidla a skonzumovať za deň menej kalórií ako koľko vydáte. To je pri pití alkoholu však dosť ťažké, pretože každý gram alkoholu predstavuje zhruba 7 kcal, a to je oproti základným živinám bielkovinám a sacharidom takmer dvojnásobok.
- Alkohol zvyšuje hlad a chuť na nezdravé jedlo – doma máte chladničku nabúchanú zdravým jedlom a zeleninou, lenže akonáhle dorazíte do krčmy za priateľmi, pizza, chipsy, hranolky a ďalšie pochutiny vo vás len miznú. Niet divu, ak sa v tomto spoznávate. Podľa štúdií má totiž po alkohole asi 30 až 45 % osôb väčšiu chuť do jedla, a to nie len tak hocijakému. Najčastejšie ľudia spomínajú tučné dobroty.
- Alkohol mení priority – do mesta vyrážate s tým, že si dáte len pohárik vína a rozhodne žiadne jedlo. Kamarátka má ale problémy a vy ju v tom predsa nenecháte, objednávate druhý pohárik, večeru a hovoríte si, že raz za čas predsa o nič nejde. Lenže pri druhej fľaši už všetky ilúzie miznú a vám sa v hlave naháňa, prečo vlastne nejakú diétu držíte. Alkohol skrátka mení priority, tak pozor na to.
- Alkohol dehydruje organizmus – zásadný negatívny dopad alkoholu na ľudský organizmus je rozhodne odvodnenie alebo dehydratácia. Tá sama o sebe rozhodne nespôsobuje priberanie, zvyšuje však pravdepodobnosť, že cez sucho v ústach siahnete po nejakej limonáde či vychladenej Coca Cole s ľadom plnej kalórií. A taká limonáda už vám dokáže diétne plány pekne prekaziť.
Pokiaľ nepoznáte mieru, potom vám alkohol môže prekaziť vaše diétne plány
Alkohol a kalórie v číslach
Vaše úsilie pri diéte prekazí aj jeden zábavný víkend s priateľmi. Pokiaľ si predsa len chcete povyraziť a neprísť o motiváciu v podobe zhodených kilogramov, majte na pamäti množstvo kalórií v alkohole. Obzvlášť pokiaľ máte tendenciu k intenzívnej konzumácii. Nižšie nájdete približný prehľad kalórií v porovnaní s jedlom.
Mierna konzumácia alkoholu – predstavuje príjem zhruba 150 až 250 kcal, pričom môže ísť o 1 pohár piva, suchého vína či 1–2 panáky tvrdého alkoholu. Na porovnanie ide napríklad o kus pečiva s plátkom šunky alebo ovocný šalát.
Stredná konzumácia alkoholu – tu už sa čísla zvyšujú. Pri takej konzumácii prijmete cca 400 až 500 kcal, čo môže znamenať napríklad 2 až 3 pivá, 2–3 poháre suchého vína alebo 3 až 4 panáky tvrdého alkoholu. Hovoríme tu o kalóriách rovnajúcich sa bežnej obedovej porcii alebo napríklad obloženej bagete so syrom. Vážne si dáte radšej alkohol?
Vysoká až intenzívna konzumácia alkoholu – nič sa nemá preháňať a v diéte je vhodné sa takému popíjaniu úplne vyhnúť. Hovoríme tu o 800 až 1 600 kcal, čo si môžete predstaviť napríklad ako 8 pív, 1 až 2 fľaše vína alebo 8–12 panákov tvrdého alkoholu. Pri vyšších dávkach už ide o viac ako polovicu denného príjmu kalórií a asi netreba uvádzať, že zjesť také množstvo alkoholu už rozhodne nie je v poriadku.
Zdroj: extrafit.cz