Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 dôvodov, prečo by ste mali začať spať na ľavom boku, ktoré pochádzajú zo starovekej Indie

reklama:

Spánok je pre človeka veľmi dôležitá vec nielen pre fyzickú, ale aj pre duševnú pohodu. Ako sa však uložiť do postele tak, aby to bolo pre naše telo a myseľ čo najprospešnejšie? Stáva sa nám to všetkým. Hoci máme za sebou dlhý spánok, máme pocit, akoby sme prehýrili celú noc. Aký je teda ten správny recept na kvalitný a zdravý spánok?

Spanekvlevo 726x420.jpg

Podľa niekoľkých výskumov je kľúčom k zdravému a kvalitnému spánku spanie na ľavom boku. Táto myšlienka vychádza z Ayurveda, systému zdravotných postupov, ktorý je uznaný Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ayurveda pochádza z Indie a jej hlavným cieľom je celková prevencia proti rôznym chorobám a zdravotným ťažkostiam. Spánok na ľavom boku prináša podľa Ayurveda zlepšenie zdravotného stavu v oblasti trávenia, bolesti chrbta, či ochorenia srdca.

lymfatický systém

Ľavá strana nášho tela je lymfatickú stranou. Podľa Ayurvedy, ale i západnej medicíny, podporuje spánok na ľavom boku čistenie tela pomocou lymfatického systému od nečistôt a toxínov. Naopak spánok na pravom boku činnosť lymfatického systému spomaľuje.

trávenie

Poloha na ľavom boku je pre náš tráviaci systém úplne najprirodzenejšia. Vďaka gravitácii sa totiž tráviaca potrava ľahšie počas noci dostane do hrubého čreva. Naviac je ľavý bok prirodzený aj pre umiestnenie žalúdka či pankreasu, ktoré v takej polohe pracujú o niečo efektívnejšie.

srdce

Znovu hrá najdôležitejšiu úlohu gravitácie. Pri spánku na ľavom boku totiž pasívne pomáhate svojmu srdcu rozvádzať krv do celého tela. Kvôli gravitácii má srdce pri uvoľňovaní krvi zľahčenú úlohu a tým si počas noci o niečo znižujete krvný tlak.

Tehotenstvo

Spánok, ale aj relax na ľavom boku, je pre tehotné ženy nadpriemerne prospešný. Znovu v tom hrá hlavnú úlohu krvný obeh. Poloha na ľavom boku zlepšuje prietok krvi do maternice, obličiek, a tiež priamo k plodu. Táto poloha navyše eliminuje možnosť, že by maternica tlačila na dôležitú pečeň.

pálenie záhy

Gastroenterológia prišli na prepojenie medzi spánkom či odpočinkom na ľavom boku a pálením záhy. Kvôli prirodzenej polohe žalúdka pri ležaní naľavo je táto poloha prospešná aj pri takých problémoch. Keď vás bude nabudúce páliť záha, určite to vyskúšajte. Stačí 10 minút odpočinku na ľavom boku a všetko by sa malo zlepšiť.

bolesť chrbta

Ak vás často pobolieva chrbtica, skúste zmeniť režim spánku a začnite spať na ľavom boku. Aj keď to nemá žiadne konkrétne výhody, jedna sa predsa nájde. Ide o to, že ak zmeníte polohu spánku, zmenší sa tlak na vašu chrbticu a tá sa vám poriadne odvďačí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 18. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.