5 zaujímavostí o burčiaku, ktoré ste možno ani nevedeli

Zdieľať
burčiak

Tohtoročná burčiaková sezóna je opäť tu. Tiež nedáte na skvasený mušt z plodov viniča dopustiť? V tom prípade oceníte päť zaujímavostí o burčiaku, ktoré ste možno ani nevedeli. Naozaj by ste mali vypiť toľko burčiaku, koľko máte krvi? A pri akej teplote je popíjanie burčiaku najlepšie?

Ružový alebo červený burčiak vzniká z modrých odrôd

Žltý burčiak, ktorý každoročne prichádza na scénu už v auguste, sa lisuje z hrozna bieleho vína. Ako sa ale vyrába ružový a červený burčiak? Z hrozna modrého vína, ktoré dozrieva neskôr. Na ružovom a červenom burčiaku si teda môžete každý rok pochutnať najčastejšie až od druhej polovice septembra.

Burčiaku by ste mali vypiť toľko, koľko máte krvi. Je to pravda?

Traduje sa, že burčiaku by sme mali vypiť rovnako, koľko máme krvi. Ako je to ale v skutočnosti? V závislosti od konkrétnej fázy burčiak obsahuje štyri až šesť percent alkoholu. V klasickom víne je alkoholu dvakrát až trikrát viac (približne 12 percent). Napriek tomu by ste to s burčiakom nemali podľa lekárov preháňať a piť ho ako džús.

Ide predsa len o alkoholický nápoj, ktorý v nadmernom množstve škodí. Navyše by vás mohla kombinácia burčiaku a kvasiniek nemilo prekvapiť. Jeden pohár burčiaku pre zdravie denne naozaj stačí.

Burčiak je bohatý na veľa zdraviu prospešných látok

Aj keď burčiak patrí k alkoholickým nápojom, obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Nájdete v ňom komplex vitamínov skupiny B, železo alebo zinok. Burčiak je bohatý najmä na jednu z foriem vitamínu B3, nikotínamid, ktorý zabraňuje nervovým a kožným poruchám. Obsiahnutý tiamín alebo vitamín B1 má zase pozitívny vplyv na nervový systém a zdravie srdca a kyselina pantotenová alebo vitamín B5 chráni zažívací trakt a prekrvuje sliznice.

Burčiak chutí za tepla aj za studena

Zaujíma vás, pri akej teplote piť burčiak? Pokiaľ si ho prinesiete domov, nechajte ho v polootvorenej fľaši ďalej kvasiť pri izbovej teplote 15 až 25 stupňov Celzia. Burčiak môžete teda týmto spôsobom piť za tepla a užiť si ho v tom najlepšom rozpoložení. Pamätajte ale, že pri izbovej teplote vám burčiak vydrží jeden až dva dni.

Burčiak je možné po zakúpení dať aj do chladničky. Niektorí ľudia ho totiž ako osviežujúci nápoj pijú radi chladený. Tým, že burčiak dáte do chladničky navyše zastavíte proces kvasenia. A ako dlho vám burčiak vydrží v chladničke? Maximálne dva až tri dni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané