Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 vecí, ktoré prezradia vaše nechty

reklama:

 Môžeme sa s nimi poškriabať, chránia posledné články prstov, podstatne ovplyvňujú citlivosť hmatu, a každá ich zmena nám niečo napovie o našom zdraví.

Beautiful woman hands are on a towel
Beautiful woman hands are on a towel

Nedostatky v strave

Ste to čo jete – krása vnútri sa zákonite prejaví aj navonok. Zdravá strava s obsahom omega-3 mastných kyselín, bielkovín a železa by mala priaznivo prispieť zdravým vlasom, pokožke a nechtom.

Na nechtoch sa môžu odrážať niektoré nutričné nedostatky, ako je nízka hladina železa , niektorých vitamínov a bielkovín. Napriek tomu väčšina problémov s nechtami nebýva spojená s výživou, ale napríklad nedostatok železa sa na nechtoch prejaví. Svetlé, belavé nechtové lôžka sú bežnými príznakmi anémie (pokles červených krviniek – na ich tvorbu je potreba železo). Ak je nedostatok železa závažnejšia, nechty začnú meniť tvar a môže dôjsť k stavu nazývanému koilonychia , pri ktorom sú nechty výrazne tenšie a miskovito prehnuté.

9a1ba44c43d81f089eee02cc0bd86968.jpg

Úzkosť a stres

Ak patríte k tým, čo si hryzú nechty, verte, že nie ste sami. Okolo 50 percent detí vo veku od 10 do 18 rokov si hryzie nechty a mnohým z nich to vydrží aj v dospelosti. Tento zvyk sa ťažko odnaučuje, ale do 30 rokov to väčšinu ľudí prejde.

Hrýzenie nechtov spoločne s ošíváním a cucaním palca patrí k prejavom nervozity alebo znudenia. Pokiaľ nie je okusovanie nechtov príliš časté, nemôže zanechať výrazné škody. Napriek tomu dáva nechtom zanedbaný vzhľad a ich okolie je náchylnejšie na infekciu. Vzdať sa tohto nepríjemného zvyku vám môžu pomôcť metódy pre zvládanie stresu či si na nechty naniesť lak na nechty..

Z pohľadu psychológa môže hryzenie nechtov indikovať úzkosti , ktoré už vyžadujú prístup odborníka. Každopádne ak je hryzenie nechtov spojené s vytrhávaním si vlasov alebo iným sebapoškodzovaním, je to dôvod navštíviť lekára.

Zranenia

Nehody sa stávajú – kto si nikdy neprivrel prst vo dverách či nepustil niečo ťažkého na palec na nohe? Mierna trauma nechtového lôžka môže spôsobiť malé biele škvrnky na nechtovej platničke ( leukonychia ), ktoré sú neškodné, a ako necht rastie, zbavíte sa ich pri manikúre. Vážnejšie zranenia nechtového lôžka môže spôsobiť tmavé škvrny alebo pruhy pod nechty, odlúčenie nechtu od nechtového lôžka ( onycholýza ) a krvácanie pod nechtami .

Tieto zmeny však môžu byť prejavom aj vážnych chorôb ako je melanóm, lupienka , chronické srdcové zlyhanie, cirhóza pečene , rôzne infekcie , osýpky a iné. Takže ak ste sa v poslednom čase na postihnutom nechte neporanili, je lepšie navštíviť lekára.

Ridges nails final.jpg

Infekcia

Bolestivá, svrbiaca začervenaná koža okolo nechtov celkom jasne naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Rovnako ako ostatné časti tela, sú nechty náchylné k infekciám. Tie sa väčšinou vyskytujú u dospelých a spôsobovať ich môžu  baktérie (napr. Staphylococcus), vírusy a plesne . Nechtové infekcie väčšinou neznamenajú väčšie zdravotné problémy, napriek tomu ale vyžadujú starostlivosť lekára.

Nediagnostikované choroby

Zmeny na nechtoch nemusia nutne znamenať rozvoj vážnej choroby a naopak nie u každého sa rozvíjajúce ochorenie prejaví zmenami nechtov. Medzi zmeny nechtov, ktoré by mohli naznačovať závažnejší zdravotný problém, patrí zmena farby, prehnutie, linky a odtrhnutie. Napríklad žlté, silné, pomaly rastúce nechty, ktoré sa môžu oddeliť od nechtového lôžka, sú ukazovateľom ochorenia pľúc. Tmavé linky pod nechtami môžu značiť melanóm.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. apríla 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.