5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o obličkách

Zdieľať
ľadviny
ľadviny Foto: www.gettyimages.com

Obličky patria medzi životne dôležitý orgán, ktorý ale pri svojom poškodení nevysiela príliš výrazné varovné signály. Často sa stáva, že chorý si problém uvedomí, až keď sa dostane do ordinácie lekára, a to v momente, keď obličky zlyhávajú a jediným spôsobom liečby je dialýza.

Funkcia obličiek

Funkciou obličiek je dostávať z tela odpadové látky, ako sú napríklad močovina a draslík. Tie vznikajú počas látkovej výmeny. Obličky za minútu dokážu prefiltrovať až 1,2 litra krvi.

Príznaky chorých obličiek

Prvotné príznaky je možné vypozorovať už z moča. Moč získava zakalenú spenenú formu, pretože sa v nej nachádza zvýšené množstvo bielkovín. Pri ochorení obličiek dochádza k častejšiemu pocitu močenia v noci. Pri zle fungujúcich obličkách stúpa v tele hladina močoviny, ktorá vedie k páchnucemu dychu pacienta. Medzi ďalšie závažné prejavy ochorenia obličiek patrí vysoký krvný tlak, suchá, svrbiaca koža, ospalosť, problémy so spánkom alebo opuchy na končatinách.

Zlyhanie obličiek

Pokiaľ obličky nefungujú dlhodobo, hovoríme o chronickom ochorení obličiek a následnom zlyhaní. To, na rozdiel od akútneho, prebieha často nepozorovane, pretože obličky nás „nebolia“ a svoju funkciu môžu postupne niekoľko rokov strácať. O chronickom zlyhaní hovoríme v prípade, keď obličky plnia svoju funkciu na približne 50 % a menej a tá sa zhoršuje v čase. Pri akútnom zlyhaní obličiek dochádza k okamžitému transportu do nemocnice, pri chronickom zlyhaní je dôležité, aby ho včas odhalil lekár.

Liečba

V rámci liečby pacient buď hneď podstupuje transplantáciu, alebo začína s dialýzou. Väčšina z nás pozná klasickú hemodialýzu, pri ktorej pacient dochádza na špecializované pracovisko 3x týždenne a každá procedúra zaberie niekoľko hodín času. Moderná medicína ponúka voľbu peritoneálnej alebo domácej dialýzy, ktorá prebieha v domácom prostredí a chorý nielenže ušetrí veľa času, ale vďaka tejto metóde prebieha jeho život ďalej, takmer bez obmedzenia. Pacient môže pracovať, športovať aj cestovať. Navyše sú k dispozícii aj prístroje, ktoré umožňujú prenos dát o liečbe online. Pacient je tak pod dozorom zdravotníka, ktorý môže jeho liečbu na diaľku upraviť. Všetko navyše hradí poisťovňa.

Vyšetrenie u praktika

Pokiaľ vám to váš praktický lekár neponúkne sám, skúste ho požiadať o vyšetrenie obličiek. V rámci neho vám lekár odoberie vzorky moču, krvi a skontroluje krvný tlak. V prípade zistenia, že niečo s obličkami nie je v poriadku, budete odoslaní na nefrologické pracovisko, kde lekár môže vykonať ultrazvuk, röntgen alebo CT obličiek a močových ciest a ďalšie špecializované vyšetrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané