Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 problémov s prostatou, ktoré by mal každý muž vedieť

reklama:
prostata
prostatawww.gettyimages.com

V našej spoločnosti nie je príliš obvyklé hovoriť o mužskej prostate a problémoch s ňou spojených. Je ťažké si predstaviť spoločnosť, kde zrazu niekto povie: „ Poďme diskutovať o prostatitíde!“ Nie, je to osobné! A to natoľko, že mnohí radšej o svojej bolesti do poslednej chvíle mlčia. A dokonca odložiť cestu k lekárovi, kým medicína už nemôže pomôcť.

Zhromaždili sme všetko, čo stojí za zmienku o tejto delikátnej téme. Možno to niekomu pomôže potlačiť prostatitídu na samom začiatku. To platí najmä pre mužov starších ako 50 rokov. Prostatitída, ako každá choroba, postihuje telo postupne. A spočiatku sa príznaky zdajú bezvýznamné. Urológovia tvrdia, že v ranej fáze existuje istá šanca, že sa tejto extrémne nepríjemnej chorobe úplne zbavíme.

Na čo potrebujete prostatu?

Technický názov – prostata. Jedná sa o orgán o veľkosti gaštanu, ktorý funguje ako sekundárny močový mechúr a poskytuje tlak na vylučovanie spermií močovou trubicou. Prostata produkuje asi 30% zlúčenín obsiahnutých v spermiách a je zodpovedná za jej uvoľňovanie počas ejakulácie.

Aké ochorenia môžu postihnúť prostatu?

Najznámejším problémom je rakovina prostaty, ktorá sa vyvíja, keď rakovinové bunky mutujú a rastú v žľaze a okolo nej. Ďalšími bežnými chorobami sú prostatitída a benígna hyperplázia prostaty.

Prostatitída je zápal žľazy, ktorý je niekedy spôsobený infekciou. Zatiaľ čo benígna hyperplázia prostaty (BPH) znamená stav, ktorý nastáva, keď sa stane príliš veľká. To má negatívny vplyv na močenie a celkovú funkciu močového mechúra.

Ako zistiť že máte problémy s prostatou?

1. Vždy chcem ísť na záchod pre malú potrebu

Neustále nutkanie močiť, najmä v noci je jeden z najčastejších príznakov prostatitídy. To je spôsobené určitými poruchami alebo opuchom prostaty. Tlak vyvíjaný zapálenou prostatou na močový mechúr spôsobuje, že telo pociťuje neustále nutkanie na močenie.

2. Moč s krvou

Krv v moči je symptóm, ktorý by rozhodne mal byť alarmujúci. Prečo sa toto deje? Opäť kvôli edému. Keď sa prostata zväčší, zablokuje odtok moču. V dôsledku toho dochádza k podráždeniu a zápalu močovej trubice, ktorá začína krvácať.

3. Prerušované močenie

Jedným z najnepríjemnejších vedľajších účinkov problémov s prostatou je, že nutkanie na močenie neudržuje konštantný tok moču. To je ďalší znak, ktorý naznačuje, že časť prostaty tlačí na močový mechúr a močovú trubicu.

4. Bolesť panvy

Problém s prostatou môže spôsobiť bolestivý tlak. Približne takú bolesť cítia ženy počas menštruácie. Pokiaľ je prostata zväčšená alebo infikovaná, môže spôsobiť bolestivé kŕče v podbrušku. Tento príznak naznačuje, že prostata je opuchnutá do takej miery, že tlačí na panvové orgány, čo spôsobuje bolesť. V takých bežiacich prípadoch môžu byť ovplyvnené aj susedné orgány.

5. Bolestivé močenie a ejakulácia

Muži s ochorením prostaty môžu pociťovať bolesť pri močení alebo ejakulácii. Dôvodom je, že zapálená prostata nielen tlačí na močový mechúr a močovú trubicu, ale taktiež prenáša tento tlak na semenovod a ďalšie krehké časti pohlavnej časti. Nie je treba hovoriť, že takýto pacient môže navždy zabudnúť na radosť z intimity s milovanou osobou? Táto situácia je považovaná za jednu z najviac zanedbávaných a vyžaduje okamžitý odborný zásah. Pretože šanca na uzdravenie stále existuje.

Ako môžu muži predchádzať problémom s prostatou?

Problémy s prostatou sú do istej miery prirodzenou súčasťou starnutia. Väčšina prípadov sa vyskytuje u mužov nad 50 rokov. Našťastie existujú niektoré zdravé návyky, ktoré môžu predchádzať budúcim aj súčasným problémom s prostatou. Muži musia po päťdesiatke podstúpiť každoročné lekárske prehliadky. Tí, ktorí majú v rodinnej anamnéze rakovinu prostaty, by mali začať s testovaním vo veku 40 rokov. Zdravý životný štýl plný pohybu v kombinácii s dobrou stravou je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť problémom. Na druhú stranu je nadváha jedným z najdôležitejších rizikových faktorov prostatitídy. Existuje však hlavné pravidlo, ktoré pomáha pri prostatitíde. Nikto nie je poistený proti tejto chorobe. Preto ho môžu poraziť iba tí, ktorí bolesť v ranej fáze chytia. Jedine tak môže byť účinne vyliečený.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. januára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.