Keď máte hlad, určité bežné činnosti môžu vaše zdravie ovplyvniť oveľa viac, než by ste čakali. Pozrime sa, ktorým z nich sa oplatí vyhnúť, ak ste práve nejedli:
- Užívanie liekov proti zápalu: Lieky proti bolesti a zápalu, ako sú napríklad tie s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirín), ibuprofénom alebo diklofenakom, môžu bez jedla dráždiť žalúdok. Bez ochrany jedlom môže ich účinok narobiť ťažkosti s trávením či pálením v žalúdku. Ak musíte užiť tieto lieky, spravte to po jedle, čím znížite ich dráždivý účinok.
- Káva na lačný žalúdok: Aj keď si vyberiete bezkofeínovú verziu, káva stimuluje tvorbu žalúdočných kyselín, ktoré potom nemajú čo tráviť, keď je žalúdok prázdny. Dôsledkom môžu byť nepríjemné tráviace problémy, pálenie záhy a dokonca aj nepravidelný cukor v krvi. Ráno si doprajte radšej najskôr malé jedlo a až potom si vychutnajte šálku kávy.
- Pitný režim s alkoholom: Alkohol na lačno preniká do krvi rýchlejšie, čo vedie k intenzívnejšiemu účinku alkoholu a môže rýchlo spôsobiť opitosť. Bez jedla, ktoré by spomalilo vstrebávanie, sa alkohol dostane do organizmu bez prekážky, čo predstavuje riziko pre zdravie. Ak chcete konzumovať alkohol, určite sa predtým najedzte.
- Diskusie a konflikty: Pocit hladu môže zvýšiť nervozitu a schopnosť zvládať konflikty môže byť výrazne oslabená. Nedostatok energie v tele znižuje vašu odolnosť voči stresu, čo vedie k vyostreným reakciám či slovám, ktoré by ste inak nevolili. Lepšie je zjesť aspoň malé občerstvenie a až potom riešiť náročné situácie.
- Žuvanie žuvačky: Aj keď žuvačky osviežujú dych, na prázdny žalúdok stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, ktorá, keď nemá čo tráviť, môže dráždiť žalúdok podobne ako káva. Na prázdno to môže viesť k nepríjemným pocitom v žalúdku či tráviacim ťažkostiam. Ak chcete žuť žuvačku, radšej to odložte až po jedle.
Vyhnutím sa týmto činnostiam na lačný žalúdok môžete predísť nepríjemnostiam a podporiť svoje celkové zdravie a pohodu.