Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 neuveriteľných možností, ako sa dá využiť alkohol v domácnosti.

reklama:
00 12.jpg

Alkohol je obľúbeným spoločníkom väčšiny Čechov aj Slovákov. Nemusí to byť ale len prostriedok zábavy a uvoľnenia po dlhom pracovnom týždni plnom stresu a napätia. Etanol je možné využiť aj ako užitočného pomocníka. Dokáže nám pomôcť vyriešiť veľa doteraz ťažko riešiteľných situácií, s ktorými sa v domácnosti môžeme stretnúť.

Látka, ktorá bola objavená starovekými alchymistami, ktorí hľadali ducha vecí, sa stala neodmysliteľnou súčasťou ľudského života. Rôzne koncentrovaný lieh má totiž rad zaujímavých vlastností, ktoré je možné využiť najrôznejšími možnými spôsobmi. Má schopnosť meniť stav vedomia, zabíjať nepriateľské mikroorganizmy, je to účinné rozpúšťadlo aj čistidlo a ľahko sa odparuje. Tieto vlastnosti nám môžu byť veľmi užitočné v každodennom živote.

1. Dezinfekcia

Schopnosť zabíjať baktérie a iné mikroorganizmy je jednou z najvýraznejších úžitkových vlastností koncentrovaného liehu. Vďaka tomu ho môžeme použiť napríklad na dezinfekciu rúk, ale aj pracovných plôch alebo riad.

2. Prípravok proti roztočom

Ak máme doma alergika, môžeme mu pomôcť častým ošetrením bytového textilu a kobercov rozprášeným alkoholom. Ten totiž okrem baktérií zabíja práve aj miniatúrne zvieratká, ktorá s nami nepozorovane zdieľajú spoločnú domácnosť. Keď pravidelne postriekate koberce, matrace, deky či plyšáky a je po roztočoch aj po alergii.

3. Oprava kozmetiky

Ako účinné rozpúšťadlo a riedidlo sa dá alkohol využiť nečakaným spôsobom. Ak sa nám totiž vysypali tiene, púdre alebo farby na líca, môžeme ich ľahko opraviť tak, že rozlámané kúsky postriekame vysokopercentným  alkoholom. Ten ich rozdrví a rozpustí a my ich môžeme vrátiť späť do ich krabičiek, kam patria.

4. Odstránenie zápachu

Tým, že je lieh jednak rozpúšťadlo a jednak prchavý, ľahko pôsobí na odstránenie zápachu z najrôznejších predmetov, napríklad obuvi či kuchynských dosiek. Stačí postihnutý predmet rozprašovačom postriekať liehom a následne nechať vyschnúť na slnku. A zápach je preč.

5. Rozťahovanie obuvi

Nová kožená či koženková obuv vie pekne potrápiť nohy. Tiež s týmto problémom môže pomôcť postrek alkoholom. Rozprašovačom starostlivo postriekajte topánky zvonku aj zvnútra, obujte hrubé ponožky a obujte topánky. Po pár hodinách Vám padnú perfektne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 26. marca 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.