Zdanlivo zdravý životný štýl môže obsahovať skryté návyky, ktoré vám môžu nevedomky škodiť. Prečítajte si, ktoré každodenné činnosti môžu negatívne ovplyvniť vaše zdravie a ako sa im vyhnúť.
Každý deň si dôkladne dodržiavate osobnú hygienu, cvičíte a snažíte sa zdravo stravovať… Napriek tomu si možno nevedomky ničíte zdravie. Kde je pes zakopaný? Možno v tom, že si niektoré nezdravé návyky vôbec neuvedomujete.
Používate plastové nádoby
Pijete z plastových pohárov, jete z plastových tanierov alebo používate plastové príbory? V tom prípade si skontrolujte, či neobsahujú zdraviu nebezpečnú chemickú látku bisfenol A (BPA). Táto látka je vlastne syntetickým estrogénom, ktorý napodobňuje hormóny nášho tela.
Bisfenol A je škodlivý aj v malých dávkach – v ľudskom tele narúša normálnu hladinu hormónov, ovplyvňuje činnosť endokrinného systému, a niektoré vedecké štúdie hovoria aj o tom, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny. V dnešnej dobe sú dostupné alternatívy bez BPA, ktoré sú oveľa bezpečnejšie.
Vynechávate desiate a olovranty
Ak si nedávate desiate a olovranty a len raňajkujete, obedujete alebo večeriate v nádeji, že ručička na váhe pôjde smerom dole, asi vás sklameme: Je to nesprávne. Toto vynechávanie môže viesť k pomalšiemu metabolizmu, a dokonca aj k nárastu hmotnosti. Navyše, keď počas dňa nezjete dostatočné množstvo jedla, budete sa cítiť unavenejší a podráždenejší.
Namiesto toho sa snažte jesť malé porcie jedla viackrát denne, aby ste udržali svoj metabolizmus aktívny a energiu na vysokej úrovni.
Začínate deň negatívnymi myšlienkami
Ak sa hneď po prebudení zaoberáte negatívnymi myšlienkami, je to veľmi škodlivé pre vaše psychické zdravie. Každé ráno sa preto snažte vykročiť pravou nohou a skúste sa tešiť na to, čo vás počas dňa čaká. Pozitívne myslenie môže mať významný vplyv na vaše celkové duševné zdravie a pohodu.
Napríklad si môžete vytvoriť ranný rituál, ktorý zahŕňa krátku meditáciu alebo cvičenie vďačnosti. Tieto techniky vám môžu pomôcť začať deň s lepším postojom.
Negatívne posudzujete svoje vlastné telo
Hodnotíte sami seba podľa toho, ako vyzeráte v zrkadle? Ak svoje vlastné telo hodnotíte len negatívne a nedokážete sa pochváliť, šliapete tým nielen po vlastnej úcte, ale znižujete si aj sebavedomie.
Psychológovia preto navrhujú, aby ste vyskúšali pravý opak a začali sa mať viac radi: Pozrite sa na seba do zrkadla a povedzte si: „Dnes mi to ale pristane!“ Čím častejšie si tento pozitívny náhľad na seba budete pripomínať, tým viac budete veriť, že je to tak.
Beriete si večer do postele notebook alebo smartphone
Ešte predtým, než zaspíte, si radi v posteli pustíte obľúbený seriál alebo surfujete po Facebooku? Ak si s sebou beriete večer do postele notebook alebo telefón, môžete si zadovážiť problémy so spánkom.
Modré svetlo z obrazoviek počítačov, tabletov a chytrých telefónov narušuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu. Vaše telo si myslí, že je stále deň. Z jedného dielu seriálu sa tak môže stať päť dielov, alebo surfovaním po internete strávite hodiny. Toto konanie vám narúša rytmus vnútorných hodín, hazardujete však aj so svojím imunitným systémom a zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.