Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 dôvodov, prečo by ste mali okamžite prestať piť energetické nápoje

reklama:
energetický nápoj
energetický nápojwww.gettyimages.com

Vo všetkých obchodoch, na všetkých benzínových staniciach či v drogériách sa dnes stretávame s množstvom energetických nápojov, ktoré sú jedným zo spôsobov, ako nášmu telu v núdzových situáciách dodať energiu.

Všetci to poznáme, pri dlhšom výlete autom, kedy sa potrebujeme udržať v bdelom stave, väčšinou po nejakom tom energetickom nápoji siahneme, aby naše telo vydržalo byť dlhšie aktívnejšie. Viete ale, čo všetko sa v tej chvíli deje v našom organizme?

1. Zrýchlená činnosť orgánov

Keď siahnete po energetickom nápoji, vaše telo sa snaží zostať za každú cenu v kondícii. Následkom toho vaše orgány (obzvlášť srdce, pečeň, mozog, tráviaci trakt či obličky) pracujú zrýchlene. Sú nútené správať sa tak, ako keby boli vystavené nebezpečnej situácii, v ktorej zotrvávajú po celú noc alebo víkend, skrátka po celú dobu, keď nápoj konzumujeme. To musí byť ešte len únava!

2. Nespavosť

Energetické nápoje vás síce dokážu prebrať z náhle dostavujúcej sa únavy, ich následky môžu byť ale dlhšie trvajúce a pripraviť vás o hlboký a pokojný spánok. Narušujete nimi totiž cyklus celého tela, ktoré by malo cez deň pracovať a v noci byť prirodzene unavené. Pokiaľ ste priaznivci energetických nápojov a trpíte nespavosťou alebo sa v noci často budíte, rozhodne by bolo na mieste dopriať telu detox.

3. Vysoký obsah cukru

Pokiaľ ste niekedy prečítali výživové údaje energetických nápojov, určite ste sa aspoň raz pozastavili nad tým, aké množstvo cukru jedna malá plechovka môže obsahovať. Výrobcovia týchto nápojov sú s cukrom veľmi štedrí, preto sa v jednom drinku mnohokrát ukrýva až 15 lyžičiek cukru.

Ak ste priaznivcom skôr variantu bez cukru s umelými sladidlami, máme aj pre vás nemilú informáciu. Nápoje bez cukru vaše telo síce nevystavia tak veľkému energetickému šoku v podobe takého množstva cukru, naproti tomu ale obsahujú umelé sladidlá, ktoré taktiež nepatria na zoznam najprospešnejších ingrediencií.

4. Zlá nálada

Ak patríte k pravidelným konzumentom energetických nápojov, môže sa u vás po nejakej dobe objavovať zlá nálada či dokonca depresia. Podľa štúdií sa u jedincov, ktorí často konzumujú kofeín, výrazne znižuje hladina serotonínu. Tento hormón je pre naše telo veľmi dôležitý a znateľne ovplyvňuje našu náladu a jeho nedostatok môže viesť k agresívnemu správaniu či depresiám.

5. Farbivá

Aby nápoj vyzeral príťažlivejšie a chutil lepšie, používajú sa pri ich výrobe rôzne farbivá a aromatizujúce látky. Výrobcovia používajú niekoľko druhov potravinárskych farbív, obzvlášť potom na tie červené by sme si mali dávať väčší pozor, hlavne tie totiž v testoch vyšli negatívne. Bolo tiež potvrdené, že môžu spôsobovať migrény, závraty, nervozitu, agresiu alebo emočné napätie a u detí môžu spôsobovať poruchu sústredenia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.