5 chýb, kvôli ktorým si ničíme zuby a ďasná.

Zdieľať
zuby
gettyimages.com

Nečistíme si ďasná

Zhruba 90% ľudí si čistí iba zuby, nie ďasná. Teda iba dolnú polovicu korunky, kde sa ale toľko škodlivého plaku neusadzuje. Najviac plaku naopak nájdeme v ďasnových žliabkoch, teda tam, kde sa zuby dotýkajú ďasien. Presne to je miesto, na ktoré by sme sa počas čistenia mali sústrediť. Správne čistenie zubov prebieha tak, že kefku priložíme pod uhlom 45 stupňov spolovice k zubu a spolovice k ďasnu a vykonávame jemné krúživé pohyby. Ak používate sonické kefky, takisto ju prikladajte pod uhlom 45 stupňov spolovice k zubu a spolovice k ďasnu a postupne ho presúvajte od zuba k zuba. A nezabudnite ani na zadné plôšky posledných zubov. Ak to nerobíte, hrozí, že sa vám potichu vytvorí zápal ďasien (ktorý nemusí byť na prvý pohľad rozpoznateľný) a časom môže vzniknúť aj parodontitída, ktorá môže viesť až k strate zuba.

Zabúdame vymeniť kefku

Zhruba raz za tri mesiace je potrebné kefku vymeniť, inak vám odstraňovanie zubného povlaku zaberie viac úsilia a času, pretože konce vlákien už nebudú toľko efektívne. Tiež ak používate kefky elektrické, je potrebné hlavicu pravidelne meniť. Niektoré modely elektrických sonických kefiek majú špeciálne indikačné vlákna, ktoré časom vyblednú. Podľa toho poznáte, že nastal čas na výmenu hlavice. Niektoré modely elektrických sonických kefiek tiež vedia samé sledovať intenzitu používania hlavice a na nutnosť výmeny vás upozorní.

zuby
gettyimages.com

Príliš drhneme

Prílišné drhnutie zubov počas čistenia môže poničiť sklovinu a v krajnom prípade – obzvlášť pri čistení tvrdou kefkou – aj odhaliť zubné krčky. Pri čistení extra mäkkou kefkou môžeme ľahko pritlačiť, ale ani tu to nie je dobré preháňať. Radšej čistite rovnaké miesto opakovane, aby sa plak narušil. Ak si stále nie ste istá, či zuby nedrhnete moc, vyskúšajte sonickú kefku s tlakovým senzorom, ktorý vás na prílišný tlak počas čistenia upozorní pípnutím.

Čistíme moc krátko

Štúdie ukazujú, že si v priemere nečistíme zuby ani minútu. A to ani väčšina pacientov netuší, že v prípade módnej ultra mäkkej kefky sú nedostatočné aj avizované dve minúty. Príliš mäkká kefka nedokáže odstrániť pevne priliehajúci plak na jedno prejdenie, takže je potrebné vyčistiť každý zub niekoľkokrát a ešte k nemu pridať aj kefku jednozväzkovú. Takéto čistenie by malo trvať minimálne desať minút, čo nerobí takmer nikto. Ak chcete venovať čisteniu výrazne kratší čas, siahnite po sonickej zubnej kefke, ktorá vám počas 2 až 4 minút plak zo zubov aj ďasien odstráni.

Boľavé krčky? Nečistíme!

Jednou z častých chýb počas domácej ústnej hygieny je, že sa pri čistení vyhýbame citlivým zubným krčkom. Veľa ľudí si myslí, že odhalený kŕčok s bolesťou ďasien čistiť nesmie, pretože by sa od zuba ešte viac odťahovala. Lenže neodstránený plak môže viesť k zhoršovaniu zápalu ďasien, ktorý môže bolieť a krvácať. Dôsledkom je, že si pacient toto miesto tým skôr nečistí, pretože si myslí, že si krvácanie spôsobuje práve kefkou. Lenže tým sa zápal stále zhoršuje a ďasno môže naďalej ustupovať. Citlivé krčky vyžadujú ešte dôkladnejšiu očistu ako zdravé zuby a ďasná, či už pomocou mäkkej  manuálnej kefky, alebo kefky sonickej, prepnutého do režimu Sensitive a s hlavicou určenú špeciálne pre citlivé zuby a ďasná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané