Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 chýb, ktoré väčšina z nás robí pri používaní mobilného telefónu. Pozor na ne

reklama:
mobily
mobilywww.gettyimages.com

Aj keď si ho nechávate vo svojej blízkosti ako budík, či dokonca na sledovanie kvality spánku zo zdravotných dôvodov. Mobilný telefón však vôbec nie je dobrým spoločníkom na spanie. Okrem problémov cez noc, mobilný telefón vám škodí počas dňa väčšími spôsobmi, než si myslíte. Ukážeme vám bežné chyby, ktoré by ste mali mať na pamäti, aby ste mobilný telefón mohli užívať zdravšie.

Chyba č. 1: Spíte s ním

Mobilný telefón je v podstate vysielač a elektromagnetický prijímač. To znamená, že vysiela rádiové vlny. Môže vás to prinajmenšom prebudiť pomocou upozornení počas vášho spánku. Potom, pokiaľ nie je možné ho úplne vypnúť alebo uložiť v inej miestnosti, keď spíte, skúste ho udržať v lietadlovom režime.

Chyba č. 2: Dlhodobé vystavovanie modrého svetla

Svetlo obrazovky potláča melatonín, čo je hormón, ktorý reguluje váš spánkový cyklus, čo je ďalší dôvod, prečo by váš mobilný telefón nemal byť pri vašom spánku blízko vás. Modré svetlo tiež spôsobuje bolesti hlavy, problémy s očami a zrakom.

Chyba č.3: Používajte ho so slabým signálom

Pokiaľ na telefóne vidíte slabý signál, znamená to, že vaše zariadenie vysiela silnejší signál a z telefónu vyžaruje viac energie, čo znamená väčšie poškodenie vášho zdravia. Odporúča sa používať pevnú linku alebo držať váš smartfón čo najďalej od vás, keď je signál slabý. To tiež spôsobuje zahrievanie telefónu, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo.

Chyba č.4: Prítomnosť mobilu pri pokožke

Existuje niekoľko štúdií, ktoré sa zameriavajú na spojenie medzi smartphonmi a rakovinou, najmä ak je prenosový signál okolo 900 MHz, čo spôsobuje zahrievanie telefónu. Vždy, keď ho budete držať v blízkosti tela, pokožka ľahko vstrebáva teplo. Aj keď neexistujú žiadne iné preukázané účinky vysokofrekvenčného žiarenia na ľudský organizmus, s istotou vieme, že absorpčný pomer sa dramaticky znižuje, keď si medzi vami a telefónom udržujete určitú vzdialenosť. Pokúste sa počas hovoru používať slúchadlá s mikrofónom alebo reproduktormi, aby ste sa ho nedotkli, a pokiaľ ho nepoužívate, nechajte ho mimo dosahu seba, aby ste mali menšiu expozíciu.

Chyba č.5: Pozeranie sa na obrazovku mobilu dochádza k zlému držaniu tela

Je známe, že používanie smartfónov spôsobuje zranenie palca, ako je tenosynovitída. Existuje ďalší zdravotný stav spôsobený používaním mobilných telefónov známych ako „držanie hlavy“. Ako už názov napovedá, keď ohnete krk dopredu a pozeráte sa na obrazovku, stres na krčnú chrbticu sa postupne zvyšuje. A ako čas plynie, váha krku môže byť päťkrát väčšia ako skutočná hmotnosť hlavy. To spôsobuje bolesť krku a posturálne abnormality. Udržujte telefón v úrovni očí a krk čo najpriamejšie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. februára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.