Predmenštruačný syndróm (PMS) je pre mnoho žien každomesačným trápením. Tieto fyzické a emocionálne symptómy, ktoré sa objavujú typicky pred menštruáciou, môžu značne ovplyvniť kvalitu života. A to nielen samotné ženy, ale aj jej blízkeho okolia. Preto pre vás v dnešnom článku máme niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť zvládnuť PMS a minimalizovať jeho nepríjemné účinky. Prečítajte si, ako sa vysporiadať s PMS a predísť trápeniu.
Trápi vás PMS? Toto sú 4 najčastejšie prejavy
Predmenštruačný syndróm sa objavuje typicky pred menštruáciou a prejavuje sa kombináciou telesných a emočných prejavov. Veľakrát ide o veľmi nepríjemné a stresujúce obdobie v živote ženy, ktoré u niekoho trvá pár hodín, u inej ženy treba aj dni alebo až dva týždne. Pokiaľ vás zastihne PMS, potom vás najčastejšie budú trápiť tieto prejavy:
- Výkyvy nálad, ktoré vedú až k depresiám a úzkostiam
- Únava alebo nespavosť
- Záchvaty plaču
- Citlivé prsia
- Zadržiavanie vody a s ním spojené opuchy končatín a oblasti okolo očí
- Nadúvanie
- Zmeny chuti do jedla – prejedanie alebo nechutenstvo
- Akné
- Kŕče v podbrušku
Úprava stravy pomôže zmierniť dôsledky PMS
Správna výživa môže hrať významnú úlohu pri zmiernení príznakov PMS. Odporúča sa konzumovať vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky. Pomocou vám môže tiež pravidelný prísun vitamínov a minerálov, a to najmä vitamínu B6, vápnika a horčíka.
Ktoré potravy je vhodné jesť pravidelne?
Aby ste aj do budúcna zmiernili príznaky PMS alebo sa im dokonca úplne vyhli, jedzte pravidelne tieto potraviny:
- Brokolica
- Avokádo
- Špenát
- Batáty
- Kurkuma
- Zázvor
- Slnečnicové semienka
Čo z jedálnička naopak vynechať?
Pred menštruáciou alebo pokiaľ vás už zastihnú príznaky PMS, obmedzte príjem kofeínu, soli a cukru. Tieto látky môžu totiž zhoršovať príznaky PMS.
Vylezte z postele a pohybujte sa
Je jasné, že v období PMS by ste sa najradšej zababušili do perín spolu s balíčkom vreckoviek, pohárom vína a zapli si romantický film. Takto ale dôsledky PMS len zhoršíte a rozhodne sa nevyhnete plačlivosti. Vyrazte radšej von do prírody alebo si doma roztiahnite podložku na cvičenie, zapáľte sviečku a vyskúšajte ľahkú jogu. Pravidelný pohyb v tomto období dokáže výrazne zmierniť príznaky PMS, avšak s náročnosťou pohybu to nepreháňajte. Vystačí vám pomalšia chôdza, beh alebo plávanie, pri ktorom sa vám uvoľnia endorfíny, ktoré pôsobia ako prirodzený antidepresívum. Cvičenie tiež podporuje lepší spánok a znižuje napätie.
Zásobte sa bylinkami
Naše babičky poznali tajomstvo prírody a často sa v ich špajzi nachádzalo množstvo byliniek. Stavte aj na prírodnú silu. V období menštruácie a PMS hrá neoceniteľnú úlohu alchemilka, z ktorej si môžete pripraviť šálku alchemilkového čaju. Prejavy predmenštruačného syndrómu zmiernia aj, materská kašička, medovka a rebríček obyčajný. Bylinné čaje si varte ráno aj večer na upokojenie pred spaním.
Nestresujte sa a nájdite si chvíľu pre seba
Prejavy PMS nie sú nič príjemné a vaše nálady môžu negatívne ovplyvniť aj vaše najbližšie okolie. Pokiaľ vám nie je dobre a pri každom kontakte reagujete podráždene, skúste si nájsť chvíľku len pre seba a jednoducho relaxujte. Stres totiž môže PMS symptómy len zhoršovať. Vyskúšajte relaxačné techniky, meditácie, hlboké dýchanie alebo aromaterapiu, ktorá znižuje úzkosť a napätie.
Zdroj: extrafit.cz