4 skvelé tipy, ako predpestovať paradajky. Radí skúsená záhradníčka

Zdieľať
ako predpestovať paradajky
4 skvelé tipy, ako predpestovať paradajky. Radí skúsená záhradníčka Foto: www.gettyimages.com

Nedarí sa vám predpestovanie paradajok? Viete, že to ide hneď niekoľkými spôsobmi? Pozrite sa, ako jednoducho paradajky predpestovať. Nie je to vôbec nič ťažké a iste to zvládne každý, pozor ale na zbytočné chyby.

Stačí miesto na parapete

Máte vlastné paradajky každý rok, alebo o ich pestovaní ešte len uvažujete? Aj keď je okolo paradajok práce, nie je to žiadna veľká dráma a určite si môžete vypestovať vlastné paradajky aj vy. Ak máte miesto na parapete, kam je potrebné umiestniť klíčiace semená a kde vám sadenice porastú, než bude čas na ich výsadbu von, pokúste sa o predpestovanie sadeníc. Ďalšou nutnosťou je balkón, terasa alebo len malá záhradka okolo domu, kam väčšie rastliny budete môcť umiestniť neskôr.

rajčiny
4 skvelé možnosti, ako predpestovať paradajky. Radí skúsená záhradníčka Foto: www.gettyimages.com

Čo vás čaká a neminie pri pestovaní paradajok?

Ak ste nováčikmi v pestovaní paradajok, budete sa musieť pripraviť a premyslieť nasledujúce.

  1. Ak sa vám semená vôbec nezmestia, môže to byť dôsledkom mnohých problémov. Najčastejší je vek semien. Keď sa to nepodarí, nezúfajte. Určite si budete môcť kúpiť neskôr sadenice už predpestované alebo sa s vami možno podelí známy, ktorému sa viedlo lepšie.
  2. Nešetrite na zemine. Platí to pri výseve a predpestovaní, ale aj pri pestovaní v nádobe alebo záhone neskôr. Paradajky sú na živiny náročnou zeleninou, ktorá potrebuje počas celej sezóny tiež prihnojovať aj celkom intenzívne zalievať.
  3. Pokiaľ nepestujete malé kríčkové varianty, paradajky budú potrebovať aj oporu. Myslite na to dopredu a kúpte vhodné tyče, špirály alebo iný systém vyviazania. Môžete sa tiež stretnúť s pestovaním hore nohami alebo takmer na ležato. Zrejme aj tieto spôsoby môžu niekomu vyhovovať, ale štandardné vzpriamené pestovanie sa osvedčilo a nie je nijako náročné.
  4. Prihnojovanie sa vykonáva pomerne skoro, už od prvých pravých lístkov, ktoré sú charakteristicky vykrojované. Začína sa hnojivami typu štart, alebo prírodnými podomácky vyrobenými hnojivami, ktoré sú tiež osvedčené, lacné a na prípravu nenáročné.
  5. Pamätajte, že k rastlinám sa musí dostať nielen veľa slnka, ale aj hmyz, ktorý bude rastliny opeľovať.
  6. Paradajky bude neskôr počas rastu nutné zaštipovať. Čo sa robí preto, aby rastlina zbytočne neinvestovala energiu do rastu, z ktorého nič nebude. Počas celého rastu sa samozrejme musí zalievať a kontrolovať, či netrpia chorobami či škodcami.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané