Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

12 nápadov ako použiť colu v domácnosti

reklama:

Ako je možné, že Coca-cola je tak skvelým čistiacim prostriedkom? 

Obsahuje totiž kyselinu fosforečnú a aj obsiahnuté „bublinky“,

teda oxid uhličitý je na prospech,

rovnako ako kyselina citrónová.

.Sweet white parrot drinking coca cola_1920x1080.jpg

Výživoví poradcovia varujú pred jej väčšou konzumáciou,

pretože potom spomínaná kyselina vyplavuje z tela vápnik,

čo môže podporovať vznik osteoporózy.

Čo je pri konzumácii mínusom,

je však pri upratovaní výhodou.

Cola pri upratovaní

S colou sa pracuje dobre, na rozdiel od čistiacich prostriedkov vonia, nanáša sa ľahko. A tu sú možnosti jej využitia v domácnosti, dielni, garáži i na záhrade.

1. Neviete, ako z panvice dostať silnú pripáleninu? Nalejte do nej Coca-Colu a nechajte pôsobiť aj celú noc. Potom vylejte a opláchnite vodou. Pripálenina bude preč.

2. Potrebujete z varnej kanvice dostať vodný kameň, ale nemáte po ruke ocot? Nevadí, nalejte do nej tento nápoj a dajte mu čas znovu cez noc. Vodný kameň bude preč.

3. Potrebujete dostať hrdzu z kovu? Namočte predmet do coly, alebo handričku navlhčenú týmto nápojom omotajte okolo predmetu. Pri ponorení stačí nechať odmočiť asi deň, handričku meňte a nechajte pôsobiť, kým je to potrebné. Škvrny hrdze na kove možno tiež jednoducho odstrániť špongiou namočenou do coly. Výsledkom bude žiarivý lesk a hrdza bude preč.

10 surprising bizarre uses for coca cola.jpg

Cola má schopnosť dostať hrdzu aj z oblečenia – stačí naliať na škvrnu, nechať pôsobiť, a potom bežne vyprať. Rovnako funguje aj na odstránenie mastných škvŕn z textilu.

V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť aj jej schopnosť uvoľniť zhrdzavené skrutky, alebo odstrániť zoxidovaniu kontaktov autobatérie. V oboch prípadoch stačí na inkriminované miesta dať namočenú handričku a nechať pôsobiť, potom zľahka utrieť. V USA s ňou vraj majitelia nákladných vozňov umývajú aj zamastené motory.

2802627169_8b09a7117f 1.jpg

4. Máte vo vani, v bazéne alebo umývadle škvrny od hrdze? Cola je opäť tým, čo to spoľahlivo odstráni – stačí ju naliať a nechať pôsobiť, alebo utierať miesta navlhčenou hubkou.

5. Pripadá vám, že nič nemôže vrátiť dokonalý lesk chrómovému povrchom? Omyl! Práve cola to dokáže. Stačí, keď poskladáte alobal do tvaru hubky na riad, na chróm nalejete trochu coly a zloženým alobalom chrómový povrch prechádzajte. Výsledný lesk vás ohromí.

6. Došiel vám čistič na toalety? Použite colu. Nalejte ju klasicky okolo misy zvnútra, chvíľu počkajte a spláchnite. Rýchle a efektívne!

7. Cola dokáže z povrchov a textilu odstrániť stopy krvi. Potom stačí povrch umyť colou a následne čistou vodou. Textil namočte, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

8. Colu budete milovať aj za to, že zvládne odstrániť aj prilepenú žuvačku z vlasov. Stačí prameň namočiť do nápoja a nechať pôsobiť. Takže žiadne nožnice, žiadne páchnúce metódy.

9. Trápi vás nevzhľadná škvrna na koberci? Vyskúšajte na ňu colu. Vlhkou handričkou ju naneste na škvrnu, nechajte pôsobiť.Potom vyčistite a vydrhnite hubkou s mydlovou vodou, poriadne vysušte a nechajte uschnúť.

10. Máte v kúpeľni začernané škáry v dlažbe? Polejte ich opatrne colou, nechajte pôsobiť a potom dôkladne vytrite.

11. Cola dokáže odstrániť aj škvrny z porcelánu, zo skla okuliarov – stačí namočenou handričkou pretrieť a potom opláchnuť čistou vodou a vyleštiť.

12. Uplatnenie nájde aj na záhrade. Je skvelou zálievkou pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu – teda napríklad azalky. Množstvo cukru v nej je požehnaním pre pôdne mikroorganizmy, ktoré sa množia a tým skvalitňujú zeminu. Preto sa nebojte ju naliať aj do kompostu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. januára 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.