Pri všetkej zdanlivej jednoduchosti a prehľadnosti náš svet aj naďalej zostáva rôznorodým a rozporuplným, že niekedy pochybujeme o správnosti jeho vnímania: niektoré veci sú stále ohromujúce a dokonca úprimne desivé.
Úprimne ma udivuje, že v čase zavádzania pokročilých technológiu a dobývaní vesmíru na planéte ešte prekvitajú barbarské tradície.
Hovoríme o krajinách, kde ženy nielenže nemajú žiadne práva, ale sú tiež dennodenne vystavené násiliu, a v niektorých prípadoch dokonca riskujú svoj život. Tu je zoznam krajín, kde ženy nepovažujú za ľudí.
Afganistan
Priemerná dĺžka života afganských žien je nízka, tak okolo 45 rokov, milióny vdov prosí o prežitie. Chudoba, ozbrojené konflikty, skoré manželstvo a násilia od svojich mužov a príbuzných – taký je život miestnych žien. Tu je jedna z najväčších úmrtnosťou pri pôrodoch, chýba tu lekári. Ale nie je to tak dávno, čo Afganistan bol svetským štátom …
Konžská demokratická republika
„Demokratická“ je veľmi silné slovo, ženy tu nesmú podpísať žiadny právny dokument bez súhlasu svojho muža, zato povinnosťou majú viac než dosť. A hoci ženy nájdeme v armáde, často sú radené v prvých líniách a ako prvý umierajú. Vo veľkej miere sa tu vyskytuje AIDS, prekvitá násilie, obyvateľky Konga často zostávajú s deťmi bez akejkoľvek pomoci.
Nepál
V tejto krajine sa musia ženy zapojiť do partizánskych jednotiek, aby chránili seba a svoje domovy. Tam sú vítané skoré manželstvo a pôrody. Z dôvodu existencie chudoby, vyhladovaní obyvatelia nevydrží dlho – dievčatá skoro umierajú. Okrem toho, rodičia predávajú svoje dcéry, ako dovŕši dospelosti.
Mali
Táto chudobná krajina je známa svojím krvavým rituálom: dievčatá tu podstupujú bolestivú obriezku, mrzačia im genitálie. Miestne ženám sa v ranom veku obrezať genitálie, aj proti svojej vlastnej vôli. Každé desiate dievča v Mali zomiera počas tehotenstva alebo pri pôrode.
Pakistan
V tejto krajine sa ženám nežije dobre, kvôli miestnym obyčajom, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné. Pakistanská dievča ak odmietne budúceho ženícha, môže byť poliata kyselinou na tvári, môžu ju zabiť kvôli vene, ukameňovať za cudzoložstvo. Dokázať svoju nevinu, je nemožné, a vrahovia môžu byť aj príbuzní – otcovia, bratia.
India
V Indii si najviac cení chlapcov, dievčatá tu sú diskriminované od narodenia: mnohé sa nedožijú dospelosti. V Indii často unášajú malé dievčatá, aby z nich urobili prostitútky. Tieto čísla je ťažko pochopiť – tri milióny ľudí v krajine sa živí prostitúciou – takmer polovica z nich sú deti.
Somálsko
V Somálsku sa nenachádzajú žiadne nemocnice, takže ťažký komplikovaný pôrod môže viesť k smrti, pretože žene nevie nikto pomôcť. Okrem toho, ženy sú tu viac znásilňované, než vydaj. Podstupujú bolestivou obriezku ako v Mali, čo len zvyšuje úmrtnosť a celkovo zlú situáciu zhoršuje hladomor a sucho.
Irak
Táto krajina sa ponorila do sektárstvo: tu môžu ženy uniesť alebo znásilniť. Všetci, ktorí predtým pracovali, musí zostať doma a zbytočne hladovať. V roku 2014 radikáli popravili okolo 150 žien, ktoré odmietli poskytovať sexuálne služby vojakom.
Čad
V tejto krajine je život ženy úplne závislý na jej manželovi, ktorému patrí. Dievčatá sa tu vydávajú v 11 – 12 rokoch. Na východe krajiny v utečeneckých táboroch to ženy majú ešte horšie. Tam sú vystavené častému násiliu.
Jemen
Tu sa ženy nemôžu vzdelávať. Príčina je jednoduchá – nemajú čas. Vydávajú sa ako 7-ročnej a potom sú zbavené všetkých práv. Je potrebné riešiť túto situáciu v Jemene, ale zatiaľ sú všetky pokusy neúspešné.
Saudská Arábia
Napriek tomu, že táto krajina je bohatá a prosperujúca, ženy tu nemajú žiadne práva. Tu, ako v jedinej krajine na svete, ženy nesmú riadiť auto. Krajina, v ktorej ženy nemôžu opustiť svoj dom bez manžela alebo príbuzného, nemôžu používať verejnú dopravu a hovoriť s cudzími mužmi. Sú povinné mať zahalené celé telo a tvár.
Guatemala
Je ešte jedna krajina, v ktorej sa ženy boja o svoj život. Zabíjajú ich po stovkách, a nikto to nevyšetruje, hoci je často vidieť na mŕtvole podpis nenávisti. Pravidelné bitie a znásilňovanie – tak žijú ženy z nižších vrstiev v miestnych komunitách.
Je zaujímavé dozvedieť sa, že sú krajiny, kde ženy nemajú žiadne práva. V našich krajinách majú ženy nielen svoje práva, ale pracujú na dôležitých postoch, zaoberajú sa politikou. Raz príde deň, kedy budú mať ženy svoje práva vo všetkých častiach sveta.