11 pravidiel pestovania tymiánu- nepoužíva sa len ako skvelé aromatické korenie, ale aj ako účinná liečivá bylina

Zdieľať
11 pravidiel pestovania tymiánu
11 pravidiel pestovania tymiánu- nepoužíva sa len ako skvelé aromatické korenie, ale aj ako účinná liečivá bylina Foto: www.gettyimages.com

Je veľmi dobrým zdrojom vápnika, železa, mangánu, chrómu a vitamínu K. Pôsobí antisepticky, má dezinfekčné účinky , pôsobí proti parazitom, hnačkám a nadúvaniu a podporuje  trávenie. Uľavuje pri chronických zápaloch žalúdka a podporuje krvný obeh. Okrem toho mierni kašeľ a pomáha pri bronchitíde. Je účinný pri bolestiach hlavy, úzkosti, nespavosti a depresii. Má močopudné účinky, pôsobí teda proti zadržiavaniu vody v tele, infekciám močových ciest, reumatizme a dne. Zvonka sa používa ako mazanie pri artritíde, svalovej bolesti a ako dezinfekčný prostriedok. Krátka masáž tymianovým olejom dokáže unaveným a opuchnutým nohám priniesť pocit uvoľnenia a ľahkosti, dokáže ich zbaviť napätia a bolesti. Nálev alebo tinktúra sú účinné ako ústna voda a kloktadlo pri kašli.

  1. Tymián obyčajný dorastá do výšky 20 cm a šírky 30 cm, kvitne bielymi, ružovými až nafialovelými kvietkami od mája až do neskorého leta. Tymian môžeme pestovať ako jednoročnú bylinu, vydržia ale aj niekoľko rokov.
  2. Tymian vyžaduje chránené miesto na slnku, v tieni sa mu príliš dariť nebude. Pôdu má rád hlinitopiesočnatú, priepustnú, skôr chudobnú na živiny a suchú.
  3. Tymian ako obruba kvetinového alebo zeleninového záhonu odradí od hostiny slimáky.  Najlepšie si rozumie s karfiolom, kapustou, kelom a listovými šalátmi.
  4. Drobné semienka tymiánu vysievame začiatkom marca do výsevného substrátu, sejeme riedko a zatlačíme do zeminy, nezasypáváme a udržiavame vlhké, prípadne prekryjeme novinovým papierom alebo textíliou. Dôležité je, aby sme semienka len veľmi ľahko vtlačili do zeminy – potrebujú totiž dostatok svetla, inak by nevyklíčili.
  5. Akonáhle sa semenáčiky dajú uchopiť rukou, prepicháme ich po niekoľkých kusoch do kvetináčov s kvalitným záhradným substrátom. Sadeničky necháme asi dva týždne pri teplote 15-22 ° C a po zakorenení potom teplotu znížime na 15 ° C. Asi za mesiac od výsevu tak môžeme zdravé sadeničky presadiť na záhon alebo do kvetináča za okno či na balkón.
  6. V máji, keď je pôda dostatočne prehriata, možno skúsiť semienka tymianu vysievať priamo do bylinkovej záhradky.
  7. Tymian sa tiež množí rezne z postranných výhonov koncom jari alebo začiatkom leta. Rezne vložíme do kvetináčov naplnených substrátom na množenie a necháme zakoreniť. Zakorenené odrezky presadíme po jednej do kvetináčov s kvalitným substrátom a na jeseň vysadíme von. Vyšľachtené kultivary tymiánu (citrononý, rascový, borovicový a pod.), Rozmnožujeme skôr vegetatívne, teda odrezkami alebo delením trsov, aby sa zachovala farba listov, kvetov, kompaktnosť a pod). Rozmnožovanie delením trsov zdravých kríkov robíme na jar alebo na jeseň.
  8. Tymián zbytočne nehnojíme , pretože prílišnú výživou stráca svoje typické materinodúškovú arómu. Podobne aj nadmerná zálievka má zlý vplyv na rast, chuť a vôňu tymianu. Pri pestovaní v nádobách zalievame opatrne a do podmisky, do ktorej môžeme dať niekoľko kamienkov, aby kvetináč nikdy nestál vo vode.
  9. Tymián ako bylinku a korenie zberáme najlepšie za suchého slnečného dňa . Ideálnou dobou je poludnie, vždy pred rozkvetom, pretože potom stratí väčšia časť arómu. Pri zbere odstrihneme nedrevnaté časti rastliny. Tymián je najlepší usušiť, pretože čerstvý dlho nevydrží. Rozložíme ho na čistý papier do tieňa a počas sušenia ním občas premiešame. Počas roka samozrejme môžeme tymián strihať priebežne a používať ako čerstvé korenie.
  10. Po odkvitnutí krík tymiánu skrátime zhruba na tretinu. Pravidelným strihaním rastlinka zosilnie a ker zhustne a bude mať pekný kompaktný vzrast.
  11. Tymian v našich podmienkach bez problémov prezimuje na záhone. Je vhodné ho iba prekryť čečinou.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané